Případ Kramný znovu před soudem: Tentokrát pro pomluvu. Spolek Šalamoun vs. MF Dnes. Padne přelomový rozsudek?

Případ Kramný znovu před soudem: Tentokrát pro pomluvu. Spolek Šalamoun vs. MF Dnes. Padne přelomový rozsudek?
28 / 05 / 2019, 11:00

Konečně! Případ Kramný se vrací do mediální roviny. Tedy tam, kde začal. Byla to právě média napříč žánry, která vytvořila lživý (ale prodejný) obraz monstra s elektrickými kabely v pazourech nad dvěma andělskými těly pod pyramidami.

Deník MF Dnes čelí žalobě spolku Šalamoun, podle něhož jsou deníkem zveřejněné údaj prokazatelně lživé. Spolek zve širokou veřejnost k účasti na tomto veřejném soudním jednání, při kterém by měly být odhaleny některé detaily podvodné manipulace s některými důkazy v trestní věci Petra Kramného.

Soud se koná 29. května 2019 ve 13 h v budově Obvodního soudu Prahy 5 na náměstí Kinských. Budova F, číslo dveří 7, II. patro.

Předmětem sporu, který může být přelomový pro celou mediální scénu, je toto: Porušil deník MF Dnes zákon, když zveřejnil nepravdivé údaje a následně porušil tiskový zákon, když nedodržel právo na odpověď?

"Deník MF Dnes v rozhovoru s bývalým přednostou ústavu soudního lékařství Igorem Dvořáčkem zveřejnil prokazatelně lživé údaje. Igor Dvořáček je navíc šedou eminencí celého případu Kramný a podle našich informací stojí podvrženými důkazy, které vedly k nespravedlivému odsouzení Petra Kramného," říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun. Dvořáček je prý také autorem verze s elektrickým proudem.

Deník MF Dnes, který je s nákladem 100 tisíc výtisků denně druhým nejprodávanější v zemi, zveřejnil oslavný rozhovor s Dvořáčkem loni v listopadu na celé straně. Dodala ho ostravská redaktorka Ivana Lesková.

Případ může mít zásadní přesah do celé mediální sféry. Podle tiskového zákona za zveřejněné texty zodpovídá vydavatel, který má také povinnost nechat zveřejnit odpověď. Tato povinnost je však dodržována jen zřídka.

To se nestalo ani v tomto případě. Vysoce respektovaný spolek Šalamoun přitom požadoval jen to, co mu podle zákona přísluší - odpověď ve stejném rozsahu, v jakém byl "pomlouvačný" text. Deník však nezveřejnil ani čárku.

Redaktorka Lesková v rozhovoru prodchnutém obdivem s dnes již bývalým přednostou Ústavu soudního lékařství v Ostravě uvádí: „Respektovaný soudní lékař zažívá těžké časy kvůli kauze Kramný" a cituje pana Dvořáčka: "Pochybnosti vyvolávají laici, kteří nemají dost informací. Místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič říká médiím nesmysly."

Zásah elektrickým proudem jako příčinu smrti Moniky Kramné a její dcery Kláry Kramné přitom vyloučili renomovaní soudní znalci – mimo jiné profesor MUDr. Ivo Šteiner, CSc. (místopředseda Evropské patologické společnosti a člen Světové patologické společnosti za Českou republiku), docent MUDr. Alexander Pilín, CSc. a MUDr. Zdeněk Šňupárek z Vojenského ústavu soudního lékařství. Podle jejich znaleckých posudků nemohlo dojít k úmrtí v důsledku zásahu elektrickým proudem.

Petr Kramný je hlavním aktérem jedné z nejzáhadnějších tragédií z roku 2013, kdy na dovolené v Egyptě zemřely jeho žena a dcera. Česká média od počátku spekulovala o tom, že je zabil, byť ho egyptská strana nikdy nepovažovala za podezřelého, ale za oběť.

Kramný se tak stal díky mediálnímu obrazu v očích veřejnosti vrahem, byť proti němu nebyl nikdy jediný důkaz. Kauza je podle všeho odstrašujícím příkladem prorůstání mediální, policejní a justiční sféry.

Podle verze podložené novými znaleckými posudky zřejmě Kramného žena a dcera zemřely v důsledku otravy podobně jako později i manželský pár z Británie.

Celý text žaloby na MF Dnes je k dispozici zde:

//spoleksalamoun.com/sys/galerie-download/Salamoun-MAFRA-zaloba-o-odpoved.pdf?fbclid=IwAR0faLUHoXLthZSal7H2Mmj75Fpj1s_rpQwHSn1C44SBWMgIwL7NbpamdqE

Stanovisko spolku Šalamoun zde:

//www.facebook.com/groups/483220568527390/permalink/1211568489025924/

 

Autor: hop

 

Tagy článku