Popisek: Martin Balhar
Martina Balhara čeká životní bitva v procesu, který může být klíčový pro další vývoj českého soudnictví. 24. dubna v Ostravě bude soud jednat o obnovení jeho případu. Balhar za údajnou vraždu pošťačky (†39) dostal 19 let vězení. Jediný důkaz: pachová stopa.
Vražda poštovní úřednice vzbudila v roce 2013 ve vesnici Skřipov hotové pozdvižení. Kdosi ji brutálně umlátil (asi kladivem) a ukradl 100 tisíc Kč. Policie byla bezradná, vražednou zbraň hledala v rojnici – a marně, nakonec odebrala skoro celé vesnici vzorky DNA. A pořád nic.
Po deseti měsících pátrání byl zatčen místní mladík Martin Balhar. Občas kouřil trávu, chodil do hospody, tu a tam si dal pervitin. Trestní rejstřík měl ale čistý, nikdy nic neukradl, jen jako kluk krabičku džusu.
psali jsme: Indický Al Capone: Podstoupil několik plastik obličeje. Má slabost pro herečky, zpěvačky, drogy a pašování zlata
Policie na Balhara neměla nic. Jediným důkazem jsou pachové stopy, tedy že na místě činu cosi vyčenichal pes. Problém je, že vypovídací hodnota tohoto „důkazu“ je pouhých 60 %, tedy velmi malá. Výsledek závisí například na tom, jak se pes vyspí, nebo na tom „jak smýšlí psovod“.
Balhar měl navíc alibi: V době vraždy seděl v hospodě. „Pak jsem šel domů, kde mě viděli děda, taťka i mamka,“ uvedl Balhar u soudu. Předtím sice na poště byl a pošťačkou mluvil, ale po jeho odchodu byla prokazatelně živá, jak potvrdili svědci.
Dalším nepřímým „důkazem“ proti Balharovi byl test na detektoru lži, jehož vypovídající hodnota je ještě nižší, než u čichajících psů. Balhar má navíc problémy s tlakem, který lítá nahoru a dolů nehledě na to, na co se ho ptají. Užití detektoru lži je spíše než cokoli jiného příznakem, že policie tápe.
Mohlo by to tedy vypadat tak, že si policie „vyrobila“ vraha, aby měla odškrtnutu položku „dopaden“. Sami tomu nevěříme, že by si policie vybrala místního feťáka a přišila mu vraždu, aby ji nikdo nemohl nařknout z neschopnosti.
Na nepodložený rozsudek nad mladíkem Balharem upozorňuje spolek Šalamoun. „Jde o zcela nepřípustný důkaz, jehož použití považuje mnoho odborníků nejen za neprofesionální, ale dokonce přímo za podvod,“ řekl Security Magazínu Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.
Policejní konstrukce proti Balharovi stojí na jediném znaleckém posudku, jehož autorem je soudní znalec a docent Policejní akademie Martin Kloubek. Ten je známým propagátorem dokazování pomocí „pachových stop.“
Videoukázka hledání pachové stopy zde:
Případ Balhar, pokud bude obnoven, může mít dalekosáhlé důsledky. Jen znalec Kloubek totiž vypracoval přes 80 znaleckých posudků v různých případech, které dostaly – ať přímo či nepřímo – do vězení desítky lidí.
Spolek Šalamoun získal pro kauzu Balhar ústavní znalecký posudek České zemědělské univerzity v Praze jako nejvyšší odborné autority v oboru. Závěry tohoto ústavního znaleckého posudku jsou šokující: „Pachové stopy jsou těsně nad hranicí náhody, protože je nelze použít jako důkaz, natož jediný.“
psali jsme: Lesník Josef Svoboda (†43) zabil pod tlakem své nevěrné manželky Drahomíry své čtyři syny. Drahomíra unikla smrti jen o vlásek. Lesník pak skočil ze skály
Jinými slovy: V českých věznicích mohou sedět desítky nevinných lidí, které tam poslal „pachový“ posudek docenta Kloubka. Podrobnosti se dozvíme dne 24. 4. 2018 kdy proběhne v budově Krajského soudu v Ostravě v místnosti číslo dveří 10, přízemí budova A od 9 hodin veřejné zasedání o návrhu na povolení obnovy řízení v trestní věci Martina Balhara.
Policie a soud doufají, že o případ nebude zájem (vzhledem k jeho důležitosti). Vyzýváme proto čtenáře Security Magazínu, aby přišli v hojném počtu.
K Balharovi jiná než pachová stopa nevede. Je také zajímavé, že ač mu policie stejně jako desítkám obyvatel vesnice Skřipov odebrala vzorky DNA, na místě činu je nenašla.
Pokud by Balhar opravdu ukradl těch 100 tisíc korun, pak by si vedl opravdu mazácky, protože i po lupu si celých deset měsíců do svého zatčení dál půjčoval od známých po dvoustovkách, aby měl na pivo a trávu.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více
Autor: hop