Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřuje zákrok brněnských policistů proti opilému mladíkovi, který se odehrál kolem půlnoci zkraje letošního června. Mladý muž hlídku upoutal vulgárními slovy a gesty. Proto u něj zastavila. Policisté na mladíka použili taser. Celý incident natočil na mobil jeho kamarád. Na případ upozornila televize Prima a následovala mediální smršť, odsuzující policisty. Podle zjištění Security magazínu se za ní dle všeho skrývá i netušené drama msty.
Jiří Žardecký (23) slavil s kamarády státnice. Připouští, že byl opilý a užíval vulgární slova. Video z policejního zákroku, jež vzbudilo velkou pozornost, podle něj začíná tři vteřiny poté, co policejní hlídka u skupinky zastavila. Policista na muže křičí a říká mu, že pojede na záchytku. Mladík nechce. Policista na něj po pár okamžicích použije taser.
Podle Žardeckého od policistů nezazněla žádná zákonná výzva. „Ve chvíli, kdy jsem chtěl nějakým způsobem jednání řešit, verbálně, jako kultivovaný člověk, to dopadlo tak, že jsem dostal taserem. V momentě, kdy jsem chtěl služební číslo policistů – potom, co mě začali tahat do vozidla bez podání nějaké zákonné výzvy,“ řekl Primě Žardecký. Mladík nakonec skončil v policejní cele.
Nepodal na policisty stížnost. Ani je z ničeho neobvinil. Policejní Odbor vnitřní kontroly věc vyhodnotil jako vhodné použití donucovacích prostředků. S tím se však nehodlá smířit brněnský lékař Václav Jordán, otec druhého mladíka, který video pořídil. To že jde o jeho otce, Security magazínu potvrdila Odborová aliance IZS, která se o případ zajímá, i sám Žardecký. „Jordán je otec toho, co pořídil video. Angažuje se proto, že tak jako já mohl klidně skončit jeho syn,“ sdělil Žardecký.
Sám Jordán na svém Facebooku uvedl: „Já za sebe upozorňuji, že jsem se mylně domníval, že jsem s Brnem hotov... Ne nejsem... Toto dotáhnu do konce tak jako moji kauzu osnovanou krom jiných i bývalými příslušníky Policie České republiky před lety!“
Případem „umravněných“ hochů se již zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle Odborové aliance IZS právě na podnět Jordána.
Lapli ho na eurozatykač
Jordán „nechvalně“ proslul, když měl nastoupit za podvod a pokus o ublížení na zdraví do vězení na jaře roku 2008. Trest tehdy potvrdil i Krajský soud v Brně. Lékař však do věznice nenastoupil. Místo toho se skrýval. Díky evropskému zatykači skončil nakonec za mřížemi.
Městský soud v roce 2008 Jordána odsoudil ke čtyřiceti měsícům vězení. Lékaři zakázal též čtyři roky vykonávat profesi. „Jordán vystavil recepty na léky proti rakovině na jména několika svých pacientů, ke kterým se však medikamenty nikdy nedostaly. S recepty do lékárny pak posílal zdravotní sestry, od kterých je přebíral,“ shrnula žalobu členka senátu krajského soudu Světlana Bartošová, který rozsudek městského soudu v květnu 2008 potvrdil.
Z ublížení na zdraví se Jordán zpovídal proto, že své pacienty prý léčil, aniž by k tomu vůbec měl příslušnou atestaci. Jedna žena tak dokonce podle médií na následky jeho „léčby“ zemřela.
V roce 2011 vyšlo najevo, že Jordán je nejspíš dalším svědkem v kauze takzvaného Toflova gangu. Tvrdil, že byl vydírán a proces, který ho předtím poslal na čtyřicet měsíců do vězení za manipulaci s recepty, označil za zinscenovaný. „Byl jsem velmi krutě vydírán po celou dobu procesu. Já i moje rodina,“ řekl Jordán s tím, že doufá, že vyšetřování jeho jméno očistí. „Celá veřejnost si o mně teď myslí, že jsem gauner, podvodník a onkologický nýmand,“ řekl.
I tak si však polovinu trestu odseděl. Z kuřimské věznice byl propuštěn na konci dubna 2011. Podle Jordánových slov se na něj potom obrátil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). „Kdyby to byl někdo z Brna, tak bych se s nimi nebavil. Ani teď jim vůbec nevěřím,“ dodal. Podle státního zástupce připravil pojišťovny o léky asi za pět milionů korun.
Mstitel
Že má Jordán v souvislosti s užitím taseru na brněnskou policii pifku, potvrzují jeho další vyjádření na sociálních sítích, ač sám také nakonec uvedl: „Jde jen a pouze o jedno: o bezpečnost obyvatel.“
Expolicistka Petra Lhotáková, jež je v kontaktu s dalšími brněnskými policisty, říká: „Dle svědectví měl chlapec, co dostal taserem, projíždějící hlídce lézt do cesty s flaškou. Velice vulgárně na ně řval, cituji: ‚Kurvy zasraný, zmrdi.‘ Ještě před prezentovaným videem jim hrozil pěstí. V úžas mě uvádí, že na inkriminované policisty byly nasazeny odposlechy.“
A ačkoli Odbor vnitřní kontroly nejprve věc vyhodnotil jako vhodné použití donucovacích prostředků, GIBS podle Lhotákové vyhodnotil použití donucovacích prostředků jako nepřiměřené. „Ty kluky chtějí zkratka obětovat pro klid, i když se za ně staví i vedení policie v Brně,“ řekla.
„Událost jsme si převzali a nyní ji prošetříme. Jak dlouho to bude trvat, to zatím nelze říci,“ sdělil Martin Strouhal z vedení GIBS. Mladík, který po incidentu nadýchal 1,5 promile alkoholu, zatím není trestně stíhaný.
Na vině je podstav
Bohužel jde o stav současné policie. Chyba je na vedení a personalistech. „Neumí vést lidi, je šílený podstav, policistům každý nadává, zastání nemají, tak se není čemu divit, že jim za x let služby povolí nervy,“ dodává Lhotáková.
Sami policisté uznávají, že jim ujely nervy, ale asi přetekla číše i u nich. Ten, co na mladíka křičel, má 36 let, slouží 11 let. „Prostě nejsou roboti a proti 10 opilcům se ve dvou velmi těžko zasahuje v klidu,“ uzavírá Lhotáková. Shodou okolností jde v případě „zpacifikovaného mladíka“ o budoucího zdravotního záchranáře.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více