Jeden z nejmocnějších mužů Hollywoodu čelí skandálu, který nemá obdoby. Ze sexuálního obtěžování ho obvinilo producenta Harwey Weinsteina přes 50 žen (většinou hereček) a jejich počet roste každým dnem.
Na mimosoudních vyrovnáních zaplatil Weinstein desítky miliony dolarů „za mlčení“, ale ženy si většinou vzaly jeho peníze a svůj příběh pak stejně prodaly médiím.
Tažení žen proti „bohatým a mocným“ mužům vyvrcholilo akcí „Me too“ (já také) na sociálních sítích a přelilo se i do ulic. Případ Weinstein se stal symbolem tohoto vzdoru, ačkoli jde takřka ve všech případech o „tvrzení proti tvrzení“.
psali jsme: CCTV videa: terorismus, vražda, krádež i sexuální obtěžování
Necelé tři měsíce po vypuknutí skandálu je jasné, že se ženám podařilo zničit Weinsteinovi život. Producenta skvělých filmů jako Pulp fiction, Gangy New Yorku, Hra na pláč, Zamilovaný Shakespeare a mnoho dalších) vyhodili z jeho vlastní firmy (Weinstein Company), zhroutila se mu rodina a soudit se bude do konce života – pokud včas nespáchá sebevraždu.
Se sexuálního harašení Weinsteina obvinila plejáda slavných i méně slavných hereček, často jde o případy staré i 30 let, nebo postavené na tvrzeních, že se Weinstein „chystal“ něco udělat a sice to neudělal, ale herečka z toho má trauma na celý život. Uleví se jí prý až tehdy, když jí zaplatí 10 milionů dolarů.
Mezi nejznámější herečky, které Weinsteina obvinily, patří často ty, které se díky němu staly slavnými a bohatými. Například Gwyneth Paltrow (Zamilovaný Shakespere), Salma Hayek, Uma Thurman a desítky dalších. Mnohé z nich se přitom až do vzniku skandálu opakovaně vyjádřily o Weinsteinovi jako o svém skvělém kamarádovi a geniálnímu producentovi.
Weinstein všechna obvinění ze sexuálního obtěžování popírá, nebo je označuje za zveličená. Nedostatek důkazů soudy nahrazují množstvím údajných postižených.
Kritici tažení proti „bohatým a mocným“ mužům upozorňují, že se to vymyká z ruky a přirovnávají ho s „honem na komunisty“ v USA v 50. letech.
V pozadí za „Me too“ stojí podle pozorovatelů ženská feministická (genderová) hnutí a Demokratická strana USA, kterou mimochodem Weinstein finančně podporoval nejen v posledních volbách.
psali jsme: VIDEO: Ženy si mohou za sexuální obtěžování samy, protože se oblékly moc ,,západně", řekl indický ministr o novoročním sexuálním násilí
Weinstein a „Me too“ je však je špička ledovce. Tažení žen proti mužům začalo mnohem dříve a jeden z vrcholů mělo během prezidentské kampaně, kdy byl Donald Trump vykreslován jako „sexista a mužský šovinista“ (tlachání v pojízdné šatně).
Kořeny tohoto hnutí (označovaného za neomarxismus) najdeme v policejních sborech, kde od „emancipovaných“ policistek padly první obvinění proti jejich nadřízeným. Pak se vlna přelila do armády a následně do sféry politiky mezi kongresmany a senátory.
Tématu se budeme věnovat podrobněji v dalších dílech tohoto seriálu.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více
Autor: hop
Tagy