Případná ruská invaze na Ukrajinu by byla Putinovou fackou i pro Bidena

Případná ruská invaze na Ukrajinu by byla Putinovou fackou i pro Bidena
Autor: Vitaly V. Kuzmin CC BY-SA 3.0
14 / 02 / 2022, 16:00

Pokud Rusko skutečně provede invazi na ukrajinské území, na této skutečnosti by politicky tratil také americký prezident Joe Biden.

Ukrajinská krize zaměstnává politiky, novináře, analytiky a další zainteresované lidi. A nutno podotknout, že někteří politikové s ní v nějaké formě již počítají jako s hotovou věcí, jako například americký prezident Joe Biden, jenž prohlásil, že Rusko nakonec invazi uskuteční, otázka je kdy. Současně pak Biden varoval svůj ruský protějšek Vladimira Putina před důsledky takové akce.

Invaze by měla hluboké politické, bezpečnostní a ekonomické, následky. Byla by také od konce studené války nejhorší bezpečnostní krizí, která potkala Evropu, potažmo svět. Na případné invazi by na druhé straně tratily také demokratické síly celého světa a přirozeně rovněž Američané a v politické rovině prezident Biden.

Politicky by to jednoznačně posílilo Republikány, kteří by měli dostatečnou munici na to, aby vyčetli Bidenovi, že to byl právě on, kdo nedokázal zabránit válce, kterou navíc sám předpovídal a halasně prohlašoval, že v případě invaze přijde rychlá americká odpověď. Kromě zmíněných katastrofálních důsledků, o nichž jsme se zmiňovali na jiném místě, by však potenciální invaze znamenala vážný úder demokratickým principům jako takovým, a to nejen v USA, ale v celém světě.

Možná ještě horší je, že by z bezpečnostního hlediska byl vpád na ukrajinské území precedentem pro nedemokratické či autoritářské režimy. Inspiraci by tak v krajním případě mohla z ,,ukrajinského případu" čerpat rovněž Čína ve vztahu k Tchaj-wanu, kterou považuje za svou vzbouřenou provincii. Byly by posíleny ve světovém měřítku takové tendence, které kalkulují místo diplomatických řešení a jednání u kulatého stolu s řečí ozbrojeného konfliktu.

Doufejme tedy, že se najde nakonec diplomatické východisko z krize, protože v případě ozbrojeného střetu dvou zemí by to mělo nedozírné následky, o tom netřeba pochybovat. 

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace