Případů domácího násilí v Praze přibývá, loni policie vykázala z bytů 200 agresorů

Případů domácího násilí v Praze přibývá, loni policie vykázala z bytů 200 agresorů
Autor fotografie: archiv redakce|Popisek: Domácí násilí je závažný společenský problém
22 / 02 / 2018, 08:30

Hlavní město patří dlouhodobě mezi ty kraje České republiky, kde je odhalováno nejvíce kauz domácího násilí. Loni zde bylo nahlášeno přes 5600 případů, na jejichž základě policie vykázala ze společných domácností 200 násilníků - mužů, ale i žen. Horší byl už jen tradičně problematický Ústecký kraj, kde evidují o čtyři více vykázaných agresorů.

„Počet odhalených případů v Praze se za poslední čtyři roky pohybuje kolem 200. Odhadujeme však, že domácí násilí trápí daleko více rodin, zejména s dětmi,“ tvrdí pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek. Vyplývá to podle něj i z nárůstu kontaktů s obětmi domácího násilí a ohrožených osob, které se v posledních letech stále více obracejí na odborníky z pražského Intervenčního centra. „Jen v minulém roce bylo zaznamenáno přes 5 600 takovýchto kontaktů, což je největší počet v desetileté historii centra,“ uvedl radní Hodek.

psali jsme: Domácí násilí: Za deset let bylo vykázáno 10.614 osob

Mezi ohrožené osoby podle expertů z Intervenčního centra patří nejčastěji ženy, které psychické i fyzické násilí snášejí i několik let. Bylo tomu tak i v jednom z loňských případů, kdy se Intervenční centrum obrátila klientka, která po dvacetiletém soužití s partnerem už nechtěla dále snášet ponižování a bití. „Vzhledem k tomu, že mají společně dvě nezletilé děti, snažila se žena řešit vše nejdříve sama. Její partner často pil, dlouhodobě byl bez práce a finanční zajištění tudíž bylo převážně na ní. Pracovala ve stravovacím zařízení za podprůměrný plat, a proto si přibírala i brigády, aby zabezpečila nejen domácnost, ale mohla i splácet partnerovu půjčku. I přes její snahu ji partner většinou pod vlivem alkoholu často vulgárně urážel,“ popsala podrobnosti případu vedoucí Intervenčního centra Praha Zuzana Chomová. „Křičel na ni i na děti, opakovaně ji fyzicky napadal. Zfackoval ji, srazil na zem a za vlasy tahal po zemi a do ležící ještě kopal. Zlom přišel loni, kdy na ni partner opět fyzicky zaútočil. Přítomný syn se svou matku pokusil bránit, což partnera rozlítilo natolik, že napadl i jeho. V tu chvíli převládl u matky strach o děti a začala svou situaci řešit,“ sdělila Zuzana Chomová s tím, že se její podřízení snažili s klientkou probrat aktuální finanční a bytovou situaci a vysvětlili jí existenci a možnosti orgánů péče o dítě.

psali jsme: Domácí násilí - jak mu čelit?

„Ze začátku měla strach, že situaci sama nemůže zvládnout. Pomohla jí ale podpora ze strany pracovníků, takže začala využívat psychologické poradenství. Ve spolupráci s právničkou podala k soudu návrh na úpravu poměrů k dětem a sociální pracovnice jí pomohla s orientací v systému finanční pomoci od státu,“ upřesnila Chomová. Okamžitě po poskytnutí této pomoci se žena od svého partnera odstěhovala. To paradoxně nakoplo i jejího druha, který pak nastoupil protialkoholní léčbu. „I přes všechny útrapy klientka stéle věří, že pokud partner dokáže problémy s alkoholem zvládnout, děti by mohly mít opět milujícího otce,“ věří Chomová.

Podle ředitelky Intervenčního centra Praha se stále více ukazuje, že problematika domácího násilí je závažný společenský problém, který je nutné řešit včas a s důrazným ohledem na děti. V tisících nahlášených případech se ale nalézá i nezanedbatelný počet mužů týraných ženami. Fyzicky týraných, protože psychické vydírání, které je doménou spíše žen, do této problematiky domácího násilí nespadá.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.