foto: Katja Schulz (CC BY 2.0)/Ilustrační foto
Během jediného týdne vzrostl počet případů viru Zika v Singapuru z 0 na 242.
To samozřejmě vyvolává obavy z případného rychlého nárůstu případů v celé Asii. Nedávná studie odhaduje, že zhruba 2,6 miliardy lidí v regionu a Africe by mohlo být vystaveno riziku nákazy virem, který je spojen s neurologickou poruchou mikrocefaliu u nenarozených dětí.
Psali jsme: Virus zika začíná být velký problém. Hrozí světová pandemie?
Zatím není jasné, proč se Zika tak náhle v Singapuru rozšířil. Mnohé z těchto případů vznikly podle všeho místním přenosem komárem Aedes aegypti.
Psali jsme: Virus Zika je přenositelný sexem
V sobotu singapurské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že analýza dvou případů zjistila, že se pravděpodobně vyvinuly z kmene Zika, který je již v oběhu v jihovýchodní Asii.
V listopadu 2015 Brazílie vyhlásila národní orožení veřejného zdraví vzhledem k pokračujícímu růstu mikrocefalie. V únoru 2016 Světová zdravotnická organizace vyhlásila globální stav nouze a předpověděla 4 milióny případů do konce roku.
Singapur ale není jedinou asijskou zemí hlásící případy viru Zika, případy hlásí i Thajsko.
S populací 5,7 milionu umístěnou především v hustě osídlených městských oblastech, není Singapur místem, které by vás napadlo jako ohnisko viru Zika. Vysoká hustota populace městského stáut a vlhké podnebí, ale nabízejí dokonalou živnou půdu pro komára Aedes aegypti . A to jsou vlastnosti které má mnoho dalších měst v regionu.
"V Asii máte velkoměsta s počtem obyvatel mezi pěti až 10 miliony osob. Aedes aegypti se daří v těchto hustě zabydlených městských prostředích," řekl Eng Eong Ooi, zástupce ředitele programu Emerging Infectious Disease na škole Duke-NUS Medical School pro CNN. "Když máte vysokou populaci lidí a komárů, je to dobrý recept pro šíření dengue a Ziky," dodal.
Aedes aegypti se může rozmnožovat prakticky všude, od vlhkých květináčů, či malých louží počínaje a to zvláště u lidnatých národů Asie, kde je hygiena a přístup k čisté vodě složitý. Což je i případ Singapuru, kdy lidé v místech s nespolehlivými zdroji vody uchovávají vodu ve velkých sklenicích a ne v tancích na vodu.
Největší riziko v Asii hrozí v zemích jako je Indie, Čína, Vietnam, Bangladéš nebo Indonésie a podle odborníků je nutné začít řešit Ziku jako globální epidemii.
Zdroj: CNN
Tagy