Připojí se Čína k ruskému útoku proti IS v Sýrii? Spekulace nebo fakt?

Připojí se Čína k ruskému útoku proti IS v Sýrii? Spekulace nebo fakt?
Autor fotografie: YouTube/screenshot
07 / 10 / 2015, 08:45

Do konfliktu na Blízkém východě by se údajně měla zapojit i Čína, která by podpořila ruské útoky proti islámskému státu. Chce Čína ochránit svoje ekonomické zájmy v regionu?

Vladimír Putin nařídil vyslat do syrské válečné zóny elitní ruské speciální týmy. Podle zpráv o vojenských operacích ruské armády v regionu a podle slov vysoce postaveného člena čínské vlády na zasedání OSN je možné, že se k ruským vojenským útokům připojí i čínská armáda. Syrský zdroj uvedl již minulý týden, že „Čína plánuje v nadcházejících týdnech vstoupit do bojů proti IS.“ Informaci zveřejnil britský server express.co.uk

Čína dlouhodobě prosazuje politiku nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných států, ale současná situace v Sýrii má bezpečnostní a ekonomický dopad i na tohoto giganta. Čínská těžařská společnost China National Petroleum Corporation musela opustit ropná pole v Sýrii. Další čínská společnost Sinochem vlastní padesátiprocentní podíl v syrských ropných polích, a pokud by padla do rukou islámského státu, utrpěla by Čína značné finanční ztráty.

Vojenský zásah v tomto regionu by postavil Čínu proti USA, a asijské země nemají zájem o konfrontaci se Spojenými státy. Na druhou stranu by Čína mohla významně podpořit ruskou válečnou strategii v Sýrii.  

Oficiálně Peking tvrdí, že bude dodržovat usnesení RB OSN týkající se konfliktu na Blízkém východě, ale současně hovoří o koordinovaném boji proti rostoucí hrozbě terorismu. K syrské krizi uvedl čínský ministr zahraničí na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku: "Svět si nemůže dovolit stát stranou a dívat se na to se založenýma rukama, ale také nesmí v oblasti svévolně zasahovat…státy by se měly sjednotit proti „násilným extremistickým ideologiím.“

Zástupci Číny a Ruska se setkali minulý týden a ruský ministr zahraničí Lavrov po setkání se svým protějškem Wangem řekl, že „obě země mají podobné názory na mnoho domácích i mezinárodních otázek.“ Čína rovněž deklarovala svoji solidaritu se Sýrií a Ruskem, když spolu vetovaly návrhy na vydání Bašára Asada k Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Izrael a Rusko jednají o koordinaci vojenské činnosti v Sýrii

Některé zdroje uvedly, že se čínské válečné lodě vydaly přes Suezský průplav k syrským břehům. Izraelská armáda a zpravodajské služby tvrdí, že "čínská vojenská letadla J-15 budou startovat z čínské letadlové lodi Liaoning, která dorazila k syrským břehům 26. září."

Čína má svoje důvody zasáhnout proti islámskému státu, který v posledních měsících zvýšil útoky na ropovody. V loňském roce vůdce IS Abu Bakr al-Baghdadi vyhrožoval Číně kvůli údajnému „útisku muslimské ujgurské menšiny ve státě Sin-ťiang". Peking zase tvrdí, členové ujgurské militantní skupiny trénují s extremisty v Sýrii a Iráku.

Čínské úřady tvrdí, že čelí vážné hrozbě teroristických útoků v Sin-ťiangu, kde během posledních tří let zahynuly stovky lidí. IS v srpnu zveřejnil fotografii uneseného čínského občana a požadoval na Číně výkupné. IS opakovaně vyhrožuje Číně, že na jejím území podnikne útoky a zahrnul ji do seznamu států, ve kterých chce do roku 2020 zřídit chalífát.

Islámský stát: Tak bude vypadat mapa Evropy za pět let. Vyzývá muslimy, ať se připojí k IS

 

Tagy článku

-->