Připojování k veřejným WiFi sítím není bezpečné. Na co dát pozor, když je potřebujete využít?

Připojování k veřejným WiFi sítím není bezpečné. Na co dát pozor, když je potřebujete využít?
17 / 08 / 2020, 11:00

I když letošní léto cestování tolik nepřeje, v tomto období se častěji než kdy jindy dostáváme mimo „domácí“ připojení a využíváme veřejné WiFi sítě. To ale není úplně bezpečné. Jak se tedy chovat a na co dát pozor, pokud už se k takovéto síti potřebujeme připojit, radí Michel Grafnetter, odborník na IT bezpečnost z Počítačové školy GOPAS, který bude jedním z přednášejících na odborné konferenci HackerFest 2020.

Použití veřejných WiFi sítí je určitě riskantní, protože nikdy nevíme, jestli na ně není připojen také nějaký záškodník. Ten může nejen odposlouchávat přenášená data, včetně hesel, ale za jistých okolností může na naše zařízení poslat virus. Když to už musí být, a potřebujete se k veřejné WiFi připojit, je vhodné dodržovat alespoň tato pravidla:

  • Na všechny weby přistupujte zásadně přes šifrované spojení, tedy HTTPS. Přítomnost těchto písmen v adresním řádku prohlížeče si hlídejte, což vám může usnadnit například rozšíření „HTTPS Everywhere“.  A když se náhodou zobrazí varování o chybném certifikátu webové stránky, nikdy neklikejte na tlačítko „Pokračovat“.
  • Do banky, e-mailové schránky nebo i na Facebook raději přistupujte přes nativní aplikaci, která bezpečnost spojení obvykle hlídá za vás.
  • Když to daná služba podporuje, nastavte si vícefázové ověřování, protože vaši identitu chrání lépe, než heslo samotné.
  • V závislosti na nastavení může firemní VPN síť chránit veškerý internetový provoz z vašeho zařízení. V takovém případě akceptujte sníženou rychlost, za vyšší bezpečnost to stojí.
  • Ochránit vás může také některá z cloudových placených VPN služeb. To ovšem neznamená, že byste při jejím použití měli snížit svou ostražitost.
  • Pečlivě dbejte na aktualizace operačního systému a antiviru, jehož používání je snad už samozřejmost. I když, zejména na starších mobilech s Androidem, to s dostupností bezpečnostních aktualizací není ideální – z používání takového zařízení tak může vyplývat zvýšené bezpečnostní riziko.

O společnosti GOPAS, a. s.

Počítačová škola GOPAS je největším poskytovatelem školení v oblasti informačních technologií na českém i slovenském trhu. Ročně absolvuje odborné kurzy téměř 30 tisíc studentů, z nichž většinu tvoří specialisté IT. I přesto, že působí na poměrně malém trhu, patří GOPAS k jedněm z největších poskytovatelů IT školení v Evropě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace