Připomínky Dne válečných veteránů začnou v Praze 2 už v pondělí

Připomínky Dne válečných veteránů začnou v Praze 2 už v pondělí
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační obrázek
28 / 10 / 2016, 18:45

Den válečných veteránů, významný den České republiky a mezinárodně uznávaný svátek, připadá na 11. listopad. Právě v tento den roku 1918 skončila první světová válka.

Symbolem vzpomínky na válečné veterány je květ vlčího máku, který si dle tradice lidé (zejména západně od naší země) připínají na klopu již deset dní předem. V Praze 2, jež se k oslavám Dne válečných veteránů prvně připojila loni, budete moci vlčí máky získat letos už 31. října. A to u příležitosti kladení věnce starostkou Janou Černochovou k pomníku legionářů v Zítkových sadech – v pondělí 31. 10. od 14.00.

Pomník československým legionářům a obětem 1. světové války z dílny Josefa Mařatky stojí v Zítkových sadech od roku 1931, jedná se o jeden z nejvýznamnějších legionářských monumentů. Se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou k němu přijde položit pamětní věnec také ředitel nedaleké ZŠ Vratislavova Jiří Trunda. Aktu se jako přihlížející zúčastní i děti ze ZŠ Vratislavova a Botičská, prvně jmenované na závěr zazpívají. Chybět pochopitelně nebudou ani zástupci Československé obce legionářské.

„Vlčí máky, jež budeme na místě rozdávat, jsou vyrobené speciálně pro Prahu 2. Letos vznikly v dílně ženské věznice Velké Přílepy. Tamější odsouzené význam Dne válečných veteránů velmi zaujal,“ sdělila starostka Prahy 2 Jana Černochová. Byl to loni právě její nápad, aby městská část založila tradici a uctila památku bojujících ve všech válečných konfliktech od 1. světové války dosud. „Nejen našich padlých, ale všech, kdo za nás a naši zem nasazovali a nasazují životy, si musíme vážit. A kde jinde jim poděkovat a připomenout si je, než symbolicky na náměstí Míru,“ dodala Černochová.

Hlavní program Dne válečných veteránů začne letos 11. listopadu od 14.00, dopolední část je vyhrazena programu pro školáky. A pokud klimatické podmínky jen trochu dovolí, objeví se na náměstí Míru kromě současné vojenské techniky také věrný model letounu Spitfire – ročník 2017 je totiž tematicky věnován vzpomínce na československé letce v RAF.

 

Tagy článku