Připravte se na čekání na letištích - EU zavede důkladné kontroly pasů. Kvůli teroristům

Připravte se na čekání na letištích - EU zavede důkladné kontroly pasů. Kvůli teroristům
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
13 / 03 / 2015, 08:00

Vracíte se z dovolené v Egyptě, Thajsku nebo odkudkoliv mimo Evropskou unii? Čeká vás důkladná kontrola pasů. A budete čekat....

Šéfové 26 států Unie se na summitu v Bruselu domluvili na tom, že co nejdříve zavedou důkladné a systematické kontroly cestujících na vnějších hranicích EU, u nás se toto opatření týká mezinárodních letišť.

Prozatím byly tyto kontroly pouze namátkové. Vzhledem k tomu, že Evropa čelí vysokému riziku teroristických útoků, státy budou systematicky kontrolovat lidi, kteří do zemí schengenského prostoru vstupují. 

V našem článku z 20. února "Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?" jsme uvedli:

V současnosti je jen třicet procent pasů cestujících vstupujících nebo opouštějících schengenský prostor prověřováno elektronicky, aby se zjistilo, zda nejsou ztracené, ukradené či padělané. Země proto volají po systematickém prověřování občanů EU v policejních databázích. (zdroj: E15.cz)

Seznamte se s interaktivní mapou Schengenského prostoru na serveru Euroskop.cz

Schengenský prostor

O tom, že příznivci islámistů z řad Evropanů odjíždí na Střední východ bojovat s islámisty, jsme psali v našich článcích "Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?" nebo "Britská matka verbuje na sociálních sítích nevěsty pro islámisty".

Tisíce občanů evropských zemí bojující v řadách džihádistů za Islámský stát se budou vracet domů. Bezpečnostní riziko, které přináší návrat zkušených bojovníků vyškolených v zabíjení i v zacházení se zbraněmi a výbušninami, nenávidících vše co je neislámské je bezprecedentní."Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?"

Naše vláda projednala také návrh zákona o ochraně státních hranic. Pokud bude existovat bezprostřední vážná hrozba pro veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost, ministr vnitra bude moci nařídit OKAMŽITĚ uzavřít naše státní hranice. 

Zdroj: rozhlas.cz

Psali jsme také:

Plánujete dovolenou do Tunisu? Zvažte bezpečnostní rizika

Šesti Francouzům zakázaly úřady vycestovat ze země a zabavily jim pasy

Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace