"Připravte se na nejhorší" vzkazuje Peking. Čína se nebojí vést válku s USA v Jihočínském moři.

&quote;Připravte se na nejhorší&quote; vzkazuje Peking. Čína se nebojí vést válku s USA v Jihočínském moři.
Autor fotografie: US Navy photo|Popisek: 054A fregata (Jiangkai II-class)
29 / 10 / 2015, 12:00

Situace kolem umělých čínských ostrovů se vyhrocuje. Čínské provládní deníky otevřeně vyhrožují USA a Pentagonu.

Americká vojenská loď proplula okolo umělých čínských ostrovů ve sporných vodách Jihočínského moře. Tento krok rozhořčil Peking tak, že si povolal amerického velvyslance v Číně a odsoudil krok USA jako "ilegální" ohrožení své suverenity.

„Spojené státy by měly pochopit, že Jihočínské moře je dnes, stejně jako ostrov Taiwan, Sin-ťiang-Ujgurská autonomie a Tibet, klíčovým národním zájmem Číny, a že v těchto regionech neustoupí Peking ze svých pozic."

Tyto akce se dají považovat za přímou provokaci proti Pekingu. Svými manévry chce Washington ukázat, že se nesmíří s výstavbou čínských umělých ostrovů v Jihočínském moři, a s územními nároky, jež mohou následovat po realizaci těchto projektů, píše časopis The Diplomat.

Jinou motivací je předvést spojencům USA v Asii, že Američané jsou s to kontrolovat chování regionální supervelmoci. Washingtonská operace může být rovněž reakcí na mocný odpor ze strany Ruska v Sýrii: Moskva totiž „prověřila" blízkovýchodní pozice USA, kdežto Washington zase využil Asijsko-Tichomořského regionu jako místa, kde se dá demonstrovat svoji sílu.

„Zvyšuje se pravděpodobnost toho, že Čína urychlí přípravy na konflikt s USA, protože Peking je jako nikdy předtím znepokojen chováním Washingtonu v Jihočínském moři", píše The Diplomat.

"Pentagon zcela zřejmě Čínu provokuje. Nastal čas otestovat moudrost a odhodlání čínského lidu," uvedl deník Global Times ve svém úvodníku. 

Zároveň zvyšují reformy pod vedením lídra ČLR Si Ťin-pchinga bojeschopnost čínských ozbrojených sil, dodává časopis. Nenechají-li USA svého „starého zvyku," tedy, výzvědných operací v blízkosti čínských vod, a nezmění svůj vztah k Pekingu vzhledem k jeho dnešnímu potenciálu, pak je pravděpodobnost vojenského konfliktu mezi dvěma státy velmi vysoká.

„Čína provádí v Jihočínském moři absolutně obrannou politiku, avšak Západ to neuznává. Ale ať je tomu jakkoliv, každý zjevný útok na svrchovanost Číny určitě narazí na tvrdou odpověď Pekingu", píše se v The Diplomat.

Komentáře na webech čínských deníků mluví za vše; jeden z nich adresoval velvyslanectví USA v Pekungu vzkaz "Vypadněte z Jihočínského moře!". Další komentář je ještě výmluvnější: "Zpackali jste v Iráku a Sýrii, a teď chcete dělat pořádek v našich vodách? Chcete být těmi, kdo vyvolá třetí světovou válku? " Zdroj: businessinsider.com


Zdroj: cz.sputniknews.com

Tagy článku