Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Syrští uprchlíci v Libanonu (2012)
Zatímco jenom v německém Hamburku přijímají denně 200 až 300 uprchlíků, v Česku se vede diskuze o několika stovkách běženců za rok. První uprchlíci mají přijít v září a dalších 400 do konce roku.
Německý Hamburk se snaží s většími či menšími problémy přijmout a integrovat stovky utečenců denně. Problémy s místními obyvateli nastávají v okamžiku, kdy s nimi nikdo podobné záměry předem neprojedná - psali jsme v článku "V Německu staví pro uprchlíky i stanové tábory, místní občané se bouří".
Odlišná je situace kolem imigrantů v Česku. Do dvou let chce ČR přijmout 1500 uprchlíků, těch nelegálních se očekává až 7 tisíc. Server ParlamentniListy.cz dnes uvedl, že vláda přidala ministerstvu vnitra finanční prostředky ve výši přes čtvrt miliardy korun na boj s ilegální migrací i na práci s uprchlíky.
Dalším krokem je, podle náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka, získat na příští rok částku 1,14 miliardy korun a připravit změny ve státní integrační politice. Součástí těchto změn by měly být i návody postupu pro obce a kraje, a radnice by je měly dostat na podzim. Utečenci vybraní v cizině podstoupí bezpečnostní prověrku. Hned se začnou také seznamovat s češtinou a podmínkami života v Česku.
Po příjezdu do ČR pak stráví nějaký čas v uprchlických zařízeních, než se vyřídí azyl. Po jeho získání se přestěhují do vybraných obcí. Dospělí by měli dostat i práci. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza odhaduje, že první rodiny by do nového českého domova mohly dorazit před Vánocemi.
"Snaha je proces co nejvíce zkrátit a lidi zapojit do české společnosti. Tři měsíce jsou naprosté minimum. Standardně počítáme se šesti měsíci," upřesnil Prouza.
Prouza uvedl, že státní program na podporu integrace se nyní posílil o sto milionů pro letošek. Podle výkonného ředitele Svazu měst a obcí Dana Jiránka by radnice peníze mohly využít na úpravu bytů, pro školy na začlenění dětí cizinců a na další záležitosti. "Jde o to, aby to (přijetí uprchlíků) nemělo na obec negativní finanční vliv. Domníváme se, že stát je povinen to zabezpečit - a připravuje se na to, aby integrace byla hladká," řekl Jiránek.
Katoličtí biskupové chtějí pomoc pro křesťanské uprchlíky. Uplatní církev svoje "právo azylu"?
Vláda také rozhodla o zřízení dvou nových zařízení pro uprchlíky v obci Vyšní Lhoty v Moravskoslezském kraji a Balková na Plzeňsku. V areálu ve Vyšních Lhotách je několik budov; zařízení pro uprchlíky už zde bylo, a to od poloviny devadesátých let do roku 2009 a jeho původní kapacita byla 580 lůžek. Prozatím najde azyl v areálu až 250 uprchlíků, a ostrahu areálu bude zajišťovat soukromá bezpečnostní agentura.
Práci by mohli azylanti získat například i v nedalekém areálu automobilky Hyundai Nošovice, ten je vzdálen od tábora jen několik stovek metrů.
Místní starostka Dana Nováková se však bojí, že více než dvě stovky plánovaných umístěných uprchlíků je pouze začátek. "Areál má kapacitu 600 lidí. Těch prvních zhruba 230, 240 uprchlíků, to je pouze jedna budova, která je nyní zprovozněna a připravena. Jsou zde ale i další budovy, které by se sice musely opravit, je ale logické, že v případě potřeby mohou být zaplněny. Pamatujeme i doby, kdy zde bylo tisíc lidí," řekla serveru EuroZprávy.cz Nováková.
Vyhledali jsme údaje o počtu azylantů v letech 1990 až 1998 (zdroj: MV ČR), které jsou často zmiňovány, nicméně ne zcela přesně - zde jsou data získaná prostřednictvím web.archive.org. Bylo to v období občanské války na Balkáně:


Zdroj: ParlamentniListy.cz, eurozpravy.cz