Příslušníci bezpečnostních sborů dostanou peníze zpět

Příslušníci bezpečnostních sborů dostanou peníze zpět
Autor fotografie: Redakce|Popisek: David Kádner a Zdeněk Ondráček
21 / 11 / 2014, 12:15

21.11.2014 / Ve čtvrtek 20. listopadu se na půdě Sněmovny uskutečnila diskuze o platech policistů, hasičů i příslušníků vězeňské služby. Peníze, které sebrala bývalá vláda v roce 2010 všem bezpečnostním sborům, budou vráceny.

Diskuze u kulatého stolu vznikla z iniciativy poslance Zdeňka Ondráčka (předsedy Podvýboru pro Policii ČR, obecní policii a soukromé bezpečnostní služby) a poslance Davida Kádnera (předsedy Výboru pro obranu). Jednání se zúčastnili poslanci Stanislav Huml a Václav Klučka, zástupci resortů vnitra a spravedlnosti i zástupci odborových svazů a hnutí.

Jednalo se o další diskuzi k tématu, které trápí všechny příslušníky bezpečnostních sborů a o kterých jsme psali v našich článcích Policisty, hasiče a vězeňské dozorce ohrožují exekuce nebo Platy hasičů a policistů - mýty a fakta.

Podstata celého problému, který se existenčně dotýká mnoha příslušníků a jejich rodin spočívá v tom, že v roce 2010 jim tehdejší vláda rozhodla na dobu tří let snížit platy o 10%. Ale ještě před tímto snížením platových tarifů jim byly postupně snižovány i další složky platu- příplatky za směnnost nebo rizikové příplatky, atd. Současně jim tehdejší vláda slíbila, že za tři roky jim těchto 10% vrátí. Nevrátila a slib nesplnila.

Samozřejmě, že se NEJEDNÁ o přidání na platech policistům nebo hasičům a dalším, jak mylně a bulvárně uvádí některá celostátní média. Jedná se o vrácení dluhu, který stát vůči svým zaměstnancům má. I o tom padla v diskuzi zmínka

Současná vláda ústy premiéra Bohuslava Sobotky a ministra vnitra Milana Chovance slíbila jednoznačně, že bezpečnostním sborům budou peníze vráceny, psali jsme o tom v článku Premiér a ministr vnitra vyjednali více peněz na platy pro policisty a hasiče.

Jak včera uvedl předseda podvýboru a poslanec Zdeněk Ondráček, vláda doposud vrátila z odebraných 10% pouze polovinu. A z těchto 5% nešla 2% do platových tarifů, ale do jiných (nenárokových) složek platu. 

Důležitou informací pro všechny policisty, hasiče i vězeňské dozorce je zpráva, že je shoda mezi stranami vládní koalice, jednotlivými poslanci, zástupci resortů vnitra a spravedlnosti i odborovými svazy, že platy musí být vráceny zpět. Není dál možné vystavovat tyto "služebníky" státu další nejistotě a riskovat případné excesy, ke kterým může dojít, včetně možných bezpečnostních rizik.

K tématu se ještě vrátíme v dalším článku.  

Diskuze o platech policistů

Psali jsme také:

Zákon o služebním poměru potřebuje změnu. Výsluhy nejsou vyvážené

Policisty, hasiče a vězeňské dozorce ohrožují exekuce

Platy hasičů a policistů - mýty a fakta

Premiér a ministr vnitra vyjednali více peněz na platy pro policisty a hasiče

Jak je to s "navýšením" platů u bezpečnostních složek

 

 

 

Tagy článku