Příští vláda už bude bez sociálních demokratů. Babiš to zařídí

Příští vláda už bude bez sociálních demokratů. Babiš to zařídí
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
18 / 02 / 2017, 17:30

KOMENTÁŘ

Po příštích parlamentních volbách už nebudou sociální demokraté pravděpodobně sedět ve vládě. Není to výsledkem nějakých úvah vyplývajících z průzkumů veřejného mínění, kterým nikdo rozumný snad nemůže věřit, ale trvalejšího trendu ve společnosti.

A ten je jasný - ANO je na vzestupu a ČSSD na sestupu. Nic na tom nemůže změnit zasedání ÚV ČSSD minulý týden, kdy strana schválila svůj dlouhodobý program a snaží se tak ,,nastartovat". Se svou personální a programovou výbavou má ČSSD pramalé šance uspět. Přesto její předseda Bohuslav Sobotka věří, že by mohl ANO porazit.

související: Video: Podle Babiše vyhrálo české Palermo ODS a ČSSD

Nejpravděpodobnější varianta je však ta, že ANO, které volby vyhraje, už do holportu ČSSD nepřizve. Nebude ji ani potřebovat. V roce 2013 byla společná vláda vlastně jediným možným řešením, sňatkem z rozumu.  Strany se vzájemně se potřebovaly. Nyní, když ANO je lídrem politické scény, je situace diametrálně odlišná.

Vzhledem k tomu, že ANO je v podstatě středopravicovým, respektive pravicovým hnutím, jak před časem prohlásil Jan Volný, bude se logicky poohlížet po partnerech v této části politického spektra. Buď po lidovcích, kteří nyní tvoří dvoukoalici s hnutím STAN, nebo i po ODS. A proč zrovna po ODS, vůči níž se předseda hnutí ANO Andrej Babiš tak ostře vymezoval?

Po čtyřech letech, tedy jednom volebním období dochází obvykle k ,,otupění hran" dřívějších sporů, které bránily možné spolupráci. Je tak jasné, že pokud skutečně ANO volby vyhraje, což je pravděpodobná varianta, budou se mu ostatní strany samy nabízet. I kdyby se nabízela v tomto případě ČSSD, nebude už vyslyšena.

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek jasně naznačil, že již s ČSSD po příštích volbách nepočítá a ANO si bude hledat k sobě ideově bližšího partnera. Pro ČSSD to znamená jediné: začínají jí pomalu tikat hodiny do voleb.

 

psali jsme:

Duo Zeman a Babiš může být hrobařem sociální demokracie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.