Příští vláda už možná bez ,,Frau Merkel". Ta hraje o svou politickou budoucnost

Příští vláda už možná bez ,,Frau Merkel&quote;. Ta hraje o svou politickou budoucnost
21 / 11 / 2017, 08:30

Jednání o nové německé vládě zkrachovala na celé čáře. Projekt tzv. jamajské koalice CDU/CSU, FDP a Zelených nakonec ztroskotal dříve, než vznikl a rázem se hraje o Angelu Merkelovou, respektive o to, zda může být v pravděpodobných předčasných volbách znovu kancléřkou.

Zástupci FDP bouchli do stolu a nakonec odešli z jednání o nové vládě. Tím zasadili projektu tzv. jamajské koalice smrtelnou ránu. A dost možná i samotné Merkelové, protože krach jednání jde na její vrub.

psali jsme: Poučení z německého případu: Merkelová vyhrála, ale oslabila. AfD se prodrala na výsluní

Po měsíci se tak rozpadla možná vládní formace, která zřejmě těžko bude mít nějakou životaschopnou alternativu. Merkelovou nepodpoří ani sociální demokraté, protože ti ihned po volbách prohlásili, že jdou do opozice. Varianta velké koalice v Německu, která svého času dominovala německé politické scéně, je tak vyloučena.

Německo tak zřejmě má nakročeno k předčasným volbám, v nichž může Merkelová a její strana dále oslabit. Naopak může z nastalé situace těžit AfD, která se stala ,,štikou" voleb do Bundestagu. ,,Železná kancléřka" tak v povolebních jednáních ztratila další politické body, které se odrazí na její klesající autoritě mezi politickými stranami. Ty už tak kancléřin pověstný pragmatismus nemusí brát vůbec vážně a začnou volat po novém lídrovi, který by byl schopen sestavit funkční vládu. 

psali jsme: Merkelová vyzvala strany k zodpovědnosti v bouřlivých časech

Na druhé straně je jasné, že nic netrvá věčně, a to ani v politice. To, že je Merkelová ve funkci kancléřky od roku 2005, je sice vynikající počin, který vejde do německé historie, když vyhrála čtyřikrát za sebou volby (Tony Blairovi se to podařilo třikrát), na druhé straně po 12 letech převládá jistá ,,unavenost" voličů s její vládou, která v poslední době nabyla spíše rutinního charakteru. A to nemluvíme o nezvládnuté migrační krizi, z níž však dokázala Merkelová vždy šikovně vymanévrovat.

Vlivem těchto a dalších faktorů můžeme očekávat, že pokud dojde k předčasným volbám, budou politické pozice Angely Merkelové významně oslabeny, a to i vinou krachu skoro měsíčního jednání o tzv. jamajské koalici. Je i docela možné, že Merkelová by už nemusela do předčasných voleb kandidovat. Kdo by to ještě před pár měsíci řekl?

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku