S teroristy se nevyjednává, ale s jejich sponzory ano. Tak lze charakterizovat postoj českého ministerstva zahraničí k politice Saudské Arábie. Přestože server Wikileaks zveřejnil před časem důkazy o tom, jak Saúdové sponzorují teroristické hnutí Taliban a nyní navíc přiznal vzájemnou spolupráci i bývalý ministr financí Talibanu, diplomatický kurz ČR směrem k Saudům se měnit nebude.
Svět zavírá nad ambivalentním přístupem Saudské Arábie k terorismu oči a Česká republika není výjimkou. O tom, že sunnitské teroristické skupiny získávají peníze ze Saúdské Arábie, psala v jednom z uniklých e-mailů zveřejněných serverem Wikileaks už Hillary Clintonová v roce 2009. Minulý týden však ale tuto vzájemnou spolupráci přímo potvrdil bývalý ministr financí afghánského hnutí Taliban. Jinak důležitá zpráva pro mezinárodní politiku však bohužel zůstala bez většího dopadu.
Agha Jan Mutasím utekl po pád Talibanu v roce 2001 do sousedního Pákistánu, kde spolu s dalšími vůdci hnutí organizoval odboj proti Američanům i kábulské legitimní vládě. V rozhovoru pro deník New York Times z kraje minulého týdne přiznal, že v letech 2002 až 2007 jezdil dvakrát až třikrát ročně do Saúdské Arábie, pod záminkou náboženské pouti hadždž, aby zde shromažďoval peníze pro Taliban. Kontaktoval bohaté Saúdy a jejich nadace s žádostí o příspěvek na válku. Dary pak putovaly často přes regionální banky na pákistánských kmenových územích na konta vůdců Talibanu. Podle bývalého afghánského šéfa tajných služeb Rahmatulláha Nabíla zadrželi loni policisté rodiny členů al-Káidy, které vstupovaly na území východního Afghánistánu s ukrytými zlatými pruty. Vláda v Rijádu sponzoring Talibanu sice oficiálně popírá, ale jeho role směrem k Afghánistánu rozhodně není černobílá.
Ve stejné době, kdy do země proudí miliony soukromých dolarů pro Taliban, nabízí saudskoarabská vláda afghánskému protějšku také státní peníze na obranu a rozvojové projekty. Rozdíl je v tom, že peníze od soukromých sponzorů ale dosud mířily spíše do zakládání nových náboženských škol (madras), kterých je na území více než 4000 a mnoho z nich šíří netolerantní a radikální verzi islámu.
Ministerstvo zahraničních věcí redakci securitymagazin.cz na dotaz ohledně případných kroků české diplomacie sdělilo, že pečlivě vyhodnocuje všechny relevantní informace, které má k dispozici od příslušných složek zabývajících se touto problematikou. Klíčové však pro diplomacii ČR je, že: „ Saúdskoarabského království je důležitým spojencem EU v boji proti Islámskému státu. Nepotvrzené mediální informace jakéhokoliv charakteru nelze považovat za relevantní zdroj,“ odmítlo ministerstvo zahraničí komentovat Wikileaks. Jako důkaz, že Wikileaks vždy udeří hřebíček na hlavičku může posloužit přístup americké administrativy. Ta vytrvale odmítá zprávy z wikileaks jakkoli komentovat, přestože se server od počátku existence nikdy nezmýlil! České ministerstvo tedy následuje svým mlčením USA.
Bývalý ředitel vojenského zpravodajství Andor Šándor považuje Wikileaks na rozdíl od Zaorálkova úřadu za docela důvěryhodný zdroj a přiznání ministra financí Talibanu, jakož i emaily Hillary Clintonové rovněž . „ Bez finanční podpory Saúdů, ale i dalších jako Pákistánu, by Talibán nemohl přežít. Po mém soudu si moc nemyslím, že Saudská Arábie je kdovíjaký spojenec proti IS. Řekl bych, že se dost řídí heslem: Nepřítel mého nepřítele je můj přítel. To, že české MZV nic nepodnikne, mě nepřekvapuje,“ odpověděl redakci generál Šándor.
Zdá se, že přístup českého ministerstrva zahraničí k Saudské Arábií nic nezmění. V červnu 2014 byl český velvyslanec v Rijádu Jiří Slavík předvolán na saúdskoarabské ministerstvo zahraničí, kde si vyslechl stížnosti na protiislámské výroky prezidenta Miloše Zemana. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřil obavy nad obchodními sankcemi, které by na nás Rijád mohl uvalit a raději připravil smířlivé stanovisko.
Saudská Arábie totiž i přes výpadek příjmů z ropy stále patří mezi nejbohatší státy světa a představuje lákavého obchodního partnera. Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu roste také vývoz českého zboží do této destinace. Auta, buldozery, zpracovatelské stroje, ventily, potrubí, kabely a další artikly umožnily vydělat více než 14 miliard korun na obchodu se Saúdy jen za rok 2015.
psali jsme:
autor: Jan Blažek