Autor fotografie: Frontex
Řecká policie a agentura pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex začnou od pondělka po stovkách vracet do Turecka nezákonné přistěhovalce.
Atény (ČTK - Informovala o tom včera řecká média s odvoláním řecké ministerstvo pro ochranu občanů. Opatření se dotknou migrantů z takzvaných bezpečných zemí, což jsou prakticky všechny africké a asijské státy kromě Sýrie a Iráku, kde zuří rozsáhlejší ozbrojené konflikty.
První skupinu 308 přistěhovalců, jejichž státní příslušnost nebyla prozrazena, převeze řecká policie v průběhu pondělí a úterý k pozemní řecko-turecké hranici na řece Evros. Tam je předá tureckým úřadům, aby se mohli vrátit do zemí původu, sdělily shodně list Ethnos nebo televizní stanice Skai a Mega.
Řecké úřady zároveň daly najevo, že začnou zatýkat všechny cizince přítomné na řeckém území, na které se nevztahuje právo na azyl, a obratem je budou vyhošťovat ze země. Konkrétně se to má týkat i občanů zemí, jako jsou Bangladéš nebo Pákistán.
Každý osmý uprchlík zmizel. "Možná přešli do ilegality nebo jsou někde jinde," tvrdí německé ministerstvo vnitra
Zadržovat a vracet do Turecka by měli takzvané ekonomické migranty také pracovníci Frontexu operující na řecko-turecké námořní hranici, kterou denně proplouvají tisíce uprchlíků s cílem dostat se na východořecké ostrovy. Atény si doposud stěžovaly, že procedura vracení migrantů vázla na neochotě Turecka v tomto ohledu spolupracovat.
Řecko se během migrační krize chová jako cestovní kancelář
V rozhovoru poskytnutém nedělnímu vydání deníku Österreich to uvedl rakouský kancléř Werner Faymann. Vídeň podle něj trvá na svém způsobu řešení migrační krize a z pozice nehodlá ustupovat. Řecko ve čtvrtek odvolalo kvůli sporu o nový režim na rakouských hranicích z Vídně svou velvyslankyni a v pátek odmítlo návštěvu rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové.
Rakúsko kritizuje Slovensko a Česko a ich postoj k imigrantom
Za svým rozhodnutím omezit počet přijímaných žádostí o azyl si Faymann stojí a rakouské úřady ho podle něj budou "důsledně" dodržovat. Politiku své země označil v rozhovoru za "nutnou obranu", ale i za "volání o pomoc". "Nemůžeme u nás přijmout všechny uprchlíky," uvedl.
Rakousko žádá okamžité zastavení přílivu uprchlíků do Evropy. Řecko obvinilo Vídeň z "nepřátelského aktu"
Rakousko podle kancléře usiluje především o evropské řešení migrační krize. V Bruselu se prý ale přijalo tolik usnesení, která se stejně nenaplnila, "že jsme museli jednat sami". Řeckou politiku Faymann prý již nechápe. "To nejde, aby Řecko jednalo jako cestovní kancelář a všechny uprchlíky posílalo dál," uvedl s tím, že Atény loni přijaly 11.000 žadatelů o azyl a Vídeň téměř devětkrát tolik. Zdroj: denik.cz
Z Řecka se stává uprchlický tábor. Prudce stoupá počet běženců