Přiznání bývalého vůdce: proruské separatisty podporuje ruská vláda!

Přiznání bývalého vůdce: proruské separatisty podporuje ruská vláda!
Autor: Youtube|Popisek: vůdce proruský povstalců Igor Strelkov
15 / 11 / 2014, 19:00

15.11.2014 / Nedávný vůdce proruský povstalců Igor Strelkov poskytl rozsáhlý rozhovor, v rámci kterého se vůbec nevyhýbal přímým odpovědím na dříve tabuizované otázky.

Přiznal svou přímou účast na událostech na Krymu na jaře tohoto roku a uvedl, že již tam formoval protikyjevské ozbrojené oddíly. Uvedl, že schválně vyzbrojil a oblékl své lidí podobně, jako vypadali „zelení mužici“ na Krymu, aby po příjezdu do Doněcké oblasti ihned mezi místními obyvateli vyvolali dojem, že jsou představiteli ruské armády a že připojení východu Ukrajiny k Rusku bude stejně rychlé a snadné, jako v případě Krymu.

Pak si ale Strelkov postěžoval, že prezidentu Putinovi z nějakého důvodu dodnes chybí politická vůle podobný scénář v případě „Novoruska“ realizovat. Strelkov nadále považuje příměří s Kyjevskou vládou za fatální chybu současného vedení povstalců a uvedl, že i samotný Kyjev pokládá za ruské a nikoliv ukrajinské město. Jeho dalekosáhlé ambice nicméně prý narušily nějaké Strelkovém nespecifikované sily z Moskvy, které údajně povstalcům pohrozily, že neopustí-li Strelkov východ Ukrajiny, přijdou povstalci o ruskou pomoc. Šlo totiž o to, že Kyjev nebyl ochotný uzavřít příměří s povstalci, v jejichž čele stál právě on a u moskevských mocenských kruhů v té době převládl názor, že by povstalci takové příměří uzavřít měli. Strelkov se proto stáhl, poté příměří skutečně uzavřeno bylo.

Tímto výrokem Strelkova povstalci fakticky poprvé nahlas přiznali, že přímá podpora ze strany Ruska skutečně existuje. Jejich ex-velitel Igor Strelkov dokonce uvedl, že nepovažuje současné příměří s Ukrajinou za reálné a pokud by se vrátil na východ země, údajně by chtě nechtě stáhl k sobě všechny povstalce, kteří s tímto příměřím nejsou spokojení. Toto je podle jeho slov důvod, proč se zatím nehodlá znovu zapojovat do bojů – nechce totiž prý připustit vnitřní spory uvnitř tábora proruských povstalců.

Celý rozhovor trval více než hodinu a Igor Strelkov se v něm netajil ani svým angažmá v bojích v Moldavsku a Jugoslávii, ani někdejší prací pro ruské tajné služby:

Psali jsme také:

Vůdce proruských povstalců: obnovíme útok!

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace