Pro Piráty je prioritou funkčnost systému vyplácení dávek

Pro Piráty je prioritou funkčnost systému vyplácení dávek
Popisek: Lukáš Kolářík
12 / 09 / 2018, 16:30

Parlamentní podvýbor pro informační technologie a dávkové systémy měl minulý týden mimo jiné na programu elektronické systémy, které zabezpečují vyplácení dávek. Koncem roku končí smlouva s aktuálním dodavatelem OK system a nové systémy ministerstvo nemá.

Podle Pirátů je prioritou funkčnost systémů, aby je lidé mohli využívat co nejdříve a aby nebyla z bezpečnostního hlediska ohrožena jedna z nejcitlivějších agend tohoto státu. ,,Kdyby se ze dne na den přestaly vyplácet dávky, což reálně hrozí kvůli vypršení smluv k začátku příštího roku, celý stát by to uvrhlo do chaosu," míní předseda podvýboru pro informační technologie a dávkové systémy Lukáš Kolářík z Pirátské strany.

psali jsme: Pirát Kolářík nejde přes mrtvoly. Registr smluv musí brát ohledy na bezpečnostní zájmy státu

,,Nastalé existenční problémy velké části obyvatelstva by se mohly snadno přerodit v občanské nepokoje," uvedl dále Kolářík. Musela by se tak využít dvouleté opce zajištěné ve smlouvě se současným dodavatelem.

V mezičase musí ministerstvo podle Pirátů dokončit jednotný informační systém, který se ,,zasekl" za úřadování ministryně Němcové. Podle Pirátské strany je to vinou politických náměstků Blaška a Kahouna, navrhovatelů zastavení spuštěného vývoje nových systémů, v důsledku čehož stát zaplatí současnému dodavateli dalších 800 milionů korun.

psali jsme: Transparentnost je třeba aplikovat v kontextu dalších legitimních požadavků a zájmů státu a jeho občanů, říká v rozhovoru pro SM Tomáš Vymazal z Pirátské strany

Piráti proto vyzývají k proaktivnímu řešení situace a poslance z výboru, aby se soustředili na řešení problémů, ne na hledání příčin.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Tagy článku