Problém pro Berlín. Němečtí letci ve výslužbě školí ,,nepřátelské" piloty čínské armády

Problém pro Berlín. Němečtí letci ve výslužbě školí ,,nepřátelské&quote; piloty čínské armády
Autor fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Čínští piloti
04 / 06 / 2023, 15:00

Týdeník Spiegel a televize ZDF přinesly informaci, že bývalí vojenští piloti z Německa cvičí přímo v Číně tamní stíhací letce.

V Číně jsou cvičeni tamní piloti německými vysloužilými piloty, uvedl týdeník Spiegel společně s televizí ZDF. Jedná se o blíže nespecifikovaný počet Němců, kteří jsou již pár let v Číně zaměstnaní jako instruktoři, a jež mají být placeni přes fiktivní společnosti.

Znepokojující situaci už aktivně řeší německý ministr obrany Boris Pistorius, který se setkal se svým čínským protějškem Li Šang-fuem v Singapuru na bezpečnostním fóru. Pistorius požadoval, ať jsou s konečnou platností tato školení ukončena. Li Šang-fu při jednání dvou politiků nezpochybňoval, že čínské letectvo zaměstnává instruktory - bývalé německé piloty, nicméně se k celé věci postavil spíše rezervovaně.  

Podle Pistoriuse je nicméně v každém ohledu nepřijatelné, aby bývalí němečtí piloti předávali své znalosti právě čínským pilotům, které mohou řadu případných tajných vojenských informací zneužít k vlastnímu prospěchu. To by mohlo zahrnovat  i informace o rozmístění ozbrojených sil Bundeswehru, ale i NATO.  

Spiegel a ZDF pak poodkryly na základě vlastní investigace pozadí celé aféry. Němečtí vojenští piloti po odchodu do výslužby byli zlanařeni společnostmi z Jižní Afriky či Nového Zélandu a následně posláni do Číny, aby se ,,postarali" o tamní stíhací piloty. Roční plat pro německé vysloužilé piloty měl být potom více než atraktivní a podle Spiegelu dosahovat v některých případech až šesticiferných čísel.

Skutečnost, že bývalí němečtí piloti cvičí své čínské protějšky, vzbudila velkou pozornost napříč německou politickou scénou. Situace nenechala chladnou například předsedkyni německého výboru pro obranu Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermannová apelovala na to, aby tato zhoubná praxe skončila, protože stejně jako pro Pistoriuse je pro ni neakceptovatelná. Politička vyzvala k tomu, aby se upravila nařízení Bundeswehru o vysloužilých vojácích včetně pilotů, kteří by mohli napříště pouze školit armády NATO a strategické partnery.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.