Proč americká armáda nebombarduje výcvikové tábory IS? Kdo zkresluje údaje o IS?

Proč americká armáda nebombarduje výcvikové tábory IS? Kdo zkresluje údaje o IS?
29 / 08 / 2015, 17:30

Doposud nebyl proveden jediný nálet proti žádnému ze šedesáti výcvikových táborů islámských radikálů. Přitom každý měsíc opustí tyto tábory až tisíc vycvičených bojovníků IS pro boj v západní Evropě.Úmysl nebo "přehmat"?

Tábory IS jsou rozesety po celém území Iráku a Sýrie, které je pod kontrolou islámského státu. Koalice v čele s USA tvrdí, že údajně nechce bombardovat tyto tábory, kvůli "obavám z vedlejších škod", uvedli zdroje, které jsou seznámeny s plánovaním útoků spojeneckých sil proti IS. Informaci zveřejnil server freebeacon.com.

Přitom tyto výcvikové tábory jsou natolik "úspěšné", že vůdci IS plánují jejich zřízení také v Libyii a Jemenu, tedy všude tam, kde panuje nestabilní politická situace. 

Tajná zpráva z Pentagonu: USA a spojenci skrytě podporují IS proti syrskému prezidentovi

Neochota USA a spojenců zaměřit nálety na výcvikové tábory vyvolává otázky mezi bezpečnostními odborníky i zpravodajskými službami o tom, nakolik to prezident Obama myslí vážně se svým bojem proti islámskému státu. 

"Pokud známe umístění těchto táborů a současně chce americký prezident zničit IS, proč jsou tyto tábory stále funkční?" uvádí jeden ze zdrojů blízkých americké vládě. 

Tréninkové tábory IS

Foto: freebeacon.com

Tábory jsou zpravodajskými analytiky v USA považovány za "klíčový prvek úspěchů teroristické skupiny při kontrole obsazených území". Jejich hlavním přínosem pro IS je to, že vychovávají stále nové a nové teroristické útočníky. Zpravodajské služby navíc tvrdí, že část zahraničních bojovníků vycvičených v těchto táborech se vrací do svých domovských zemí v Evropě a Severní Americe s cílem provést teroristické útoky. 

Íránský generál obvinil USA z dodávek zbraní islámskému státu

Mluvčí Bílého domu odmítl komentovat, proč nejsou tábory bombardovány a novináře nasměroval na Pentagon. Ale mluvčí Pentagonu Roger M. Cabiness následně odmítl vysvětlit, proč nejsou spojenecké útoky směrovány na tyto cíle, uvedl pouze, že "není oprávněn sdělovat podrobnosti o výběru cílů IS," a doplnil, že "koalice vedená USA provedla přes 6000 náletů, kdy zasáhla tisíce bojových pozic, tanků, vozidel, továren na výrobu bomb a výcvikových táborů. Rovněž se 18. srpna podařilo americkým vojenským úderem zlikvidovat  Fadhila Ahmada al-Hayaliho, známého jako Hajji Mutazz, druhého nejvyššího velitele OS." V následně zaslaném emailu uvedl Cabiness, že se "úspěšně daří narušovat finanční toky IS, což ztěžuje islámskému státu nábor nových zahraničních bojovníků." 

Jak Američané pomohli stvořit Islámský stát

Podle bezpečnostních expertů může být jedním z důvodů, proč jsou výcvikové tábory pro americkou armádu víceméně tabu, fakt, že některé z nich jsou umístěny v blízkosti civilních objektů, a panují obavy, že usmrcení nevinných civilistů by mohlo inspirovat další džihádisty k připojení se k IS. Současně ale analytici varují, že pokud se nepodaří vyřadit z provozu islámistické výcvikové tábory, bude pokračovat expanze teroristů především do západní Evropy.

Zveřejnění informace, že výcvikové tábory IS jsou v podstatě "mimo zájem" koaličních sil, považují zpravodajské služby za varování, že americká strategie  boje proti IS nefunguje nebo je víceméně neefektivní, na rozdíl od toho, jak jsou prezentovány její úspěchy veřejnosti. Pokud se přezkoumají všechny zprávy o koaličních úderech proti pozicím IS, ukazuje se, že žádná z koaličních akcí nebyla vedena proti těmto táborům.

"Útoky koaličních sil se snaží minimalizovat vedlejší škody a maximalizovat zacílení na Daesh (často používaný anglosaský výraz pro IS/ISIS/ISIL). Posádky amerických stíhaček denodenně vyhodnocují okamžitou situaci a přijímají "inteligentní" rozhodnutí." 

Server Long War Journal zveřejnil mapu 52 výcvikových táborů a uvedl, že některé z táborů již nemusí být v provozu, protože byly zlikvidovány bombardováním koalice. Podle mapy je nejvíce táborů umístěných kolem Mosulu, Raqqy, Niniwe, Kobane, Aleppa, Fallujaha a Baiji.

List New York Times uvedl toto úterý, že Pentagon prošetřuje obvinění, že někteří vojenští úředníci zfalšovali zpravodajská hlášení s cílem postavit úsilí amerických jednotek v boji proti IS v "příznivějším světle". Někteří zpravodajští úředníci totiž připravovali zkreslené a přibarvené zprávy pro americké politiky včetně prezidenta Obamy. Deník Daily Beast uvedl tuto středu, že vysocí vojenští a zpravodajští představitelé pod tlakem amerických analytiků pro boj s terorismem úmyslně měnili odhady o síle islámského státu s cílem vykreslit tuto teroristickou skupinu jako slabší než je ve skutečnosti. 

Tagy článku

-->