Proč americkým radarem oživovat ducha studené války?

Proč americkým radarem oživovat ducha studené války?
Autor: Flickr.com|Popisek: radar
13 / 11 / 2016, 18:45

Poslankyně Miroslava Němcová z ODS oprášila v pořadu Otázky Václava Moravce nápad stavby amerického radaru na území České republiky.

KOMENTÁŘ

Němcová se obává údajného utlumení aktivit USA v rámci NATO, v extrémním případě odchodu USA z jeho struktur, jak to naznačil před časem nově zvolený prezident Donald Trump, a má navíc strach z ruské expanze.

Miroslava Němcová horovala pro umístění radaru i před 10 lety, kdy nastupovala vláda Mirka Topolánka k moci. Představa existence radaru na našem území však byla cizí dvěma třetinám obyvatelstva, a tak s nástupem Obamovy administrativy od něho bylo ,,k pláči" Alexandra Vondry a jiných upuštěno.

Radar, který měl formálně chránit ČR a Polsko, byl totiž namířen ve skutečnosti proti Rusku, a stejně tak by tomu bylo i nyní. Zbytečně by zvýšil mezinárodní napětí, protože stejně tak USA, i Rusko má jako velmoc své mocenské zájmy. To ostatně zopakoval i premiér Bohuslav Sobotka. Radar by navíc představoval možný citlivý vojenský cíl nepřítele.

Poslankyně Němcová se však nemá čeho obávat, neboť USA se s největší pravděpodobností z NATO nestáhnou a napospas osudu Evropu nenechají. To by byly i samy proti sobě. To Trump moc dobře ví. Nově zvolený prezident USA je realista a bude se snažit zlepšit vztahy s Ruskem, což popravdě řečeno není nic proti ničemu. Alespoň se načas obrousí hrany.

Oživování ducha studené války a konfrontace tak vůbec není namístě. Před deseti lety byl systém radarového deštníku v rámci nově nastoupivší vlády možná aktuální, přičemž i tehdejší premiér Mirek Topolánek, tak americká strana s radarem počítaly jako s jistotou. Nyní, po 10 letech, je situace jiná, ale vyvolala by přinejmenším stejný odpor většiny obyvatel jako tehdy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace