Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: útočná puška
V poslední době to slýcháme stále častěji: “Proč by doma měl někdo mít zbraň a nedej bože útočnou pušku?
Když mi do domu vleze ozbrojený zločinec, nechám ho konat a v klidu zavolám policii a ve studeném stavu a okradený vyčkám jejího příjezdu. Stejně bych přece neměl šanci zbraň použít a i kdybych jí měl, tak bych rozhodně nebyl schopen zmáčknout spoušť, protože život nějakého grázla je mi přednější než život mojí ženy a dětí. Tudíž, jelikož každý normální člověk to má takhle postavené, každý kdo to tak nemá, si logicky pořizuje zbraň na to aby s ní zastrašoval ostatní, eventuelně pobíhal po ulici a vraždil s ní bezbranné matky.”
To je logika těch, kteří nikdy nepotkali a naprosto nechápou lidi, kteří nejsou stejní jako oni sami.
Chcete vědět kdo si kupuje útočné pušky?
Podle lidí s paranoidní hrůzou z toho, že je někdo zabije nějakou flintou, jsou to agresivní psychopati, nadržení na to, aby mohli někoho zastřelit. Problém je, že takoví lidé takřka neexistují. Pravděpodobnost, že vás někdo zastřelí útočnou puškou v ČR, je prakticky 0, ale nikoli proto, že jí tu nikdo nemá. Pušky mají desetitíce lidí. Přibližně každý 25 dospělý člověk v této zemi vlastní 2 až 3 zbraně. Ale i přesto je pravděpodobnost, že vás zabije vaše vlastní žena sekáčkem na maso, mnohonásobně větší, než že vás váš soused zastřelí z AK47. Je menší, než že spadnete z balkónu, umrznete, nebo se udávíte zvratky, a to už vůbec nemluvíme o autonehodách, nebo otravě alkoholem. Statistika nuda je, má však cenné údaje.
Zdá se, že všichni ti agresivní ozbrojení psychopati se umí docela dobře ovládat, zůstávají tiše v úkrytu a čekají na svou příležitost.
A pak je tu ještě druhá možnost. Že to prostě nejsou agresivní psychopati.
Pravděpodobnost, že vás někdo zastřelí legálně drženou zbraní je 25x menší, než že vás někdo uškrtí, nebo umlátí kladivem. Oficiální čísla PČR. Ročně se ze 160 vražd pouze 6 stane legálně drženou zbraní.
Někomu, kdo se vyhýbá myšlenkám na škaredé věci, to možná bude připadat nepochopitelné, ale existují lidé, kteří nejsou zbabělci, nebojí se sami sebe (což je v době kdy nosíme helmy pomalu už i na procházku do parku poměrně obtížné) a mají ochranářský komplex.
Ano. Zbraně si kupují lidí, kteří na světě nevidí jen to krásné, ale uvědomují si všechna jeho nebezpečí a chtějí na ně být připravení. Možná jsou trochu paranoidní, ale to vykládejte finským lovcům, kteří odrazili Rudou armádu, českým partyzánům, Afgháncům, kteří odrazili sovětskou armádu, Maďarům, kteří bojovali se Sovětskou armádou, Polákům, kteří zuřivě a masové bojovali s fašisty, Vietnamcům, kteří odrazili Američany, Jugoslávcům, nebo v poslední době Ukrajincům. Všem, kteří byli připravení a když to bylo potřeba, bránili svou zem, svoje blízké.
Jsou lidé, kteří mají rádi věci pod kontrolou a cítí morální povinnost chránit svoje blízké. Pro někoho jsou blízcí rodina, pro někoho je to širší okruh, třeba národ. Každopádně jsou to lidé, kteří cítí zodpovědnost za ochranu ostatních a kteří chtějí být připrveni. Takoví lidé si kupují zbraně, učí se s nimi střílet a jsou ochotní je použít když půjde do tuhého.
Chápu, že tenhle koncept je pro člověka formátu Matěje Stropnického zcela nepochopitelný a představa, že člověk bez bumážky může cítit jistou odpovědnost a povinnost pomáhat ostatním a chránit je, je pro něj nepředstavitelná, ale je to tak. Nejen policisté a vojáci mají potřebu pomáhat a chránit. A policisté a vojáci mají potřebu pomáhat i chránit i když jsou doma, nebo v civilu a důchodu, kde už nemají služební zbraň.
Ano, pocit “moci” a jistoty, který vám dává zbraň je svým způsobem opojný. Víte, že když přijde ZLO, tak máte šanci se mu postavit, přestože nechodíte každý den do posilovny a nebo neděláte kick box.
Jak řekl jeden obr od nás z fitka “Od doby co vynalezli střelný prach mě bojové sporty nezajímají.” Víte, že když se stanete obětí náhodného útoku agresivního degeneráta, nebudete muset prosit na kolenou o smilování, ale prostě ho porazíte. Většinou stačí zbraň ukázat. Víte, že když půjdete po ulici a uvidíte, jak někdo někoho kope do hlavy, tak mu dokážete pomoci i když ten někdo bude mnohem větší silnější a zfetovanější než vy. A to je sakra dobrý pocit. Víte, že jste pánem situace tam, kde jsou ostatní odkázáni na druhé.
Na vás.
Často slýchám posměšky na adresu civilních “zelených mozků”, těch co chodí na střelnice, hrají airsoft nebo paintbal. “Hraješ si na vojáčky, ale když by byla válka tak…” Tak co? Ti kdo tohle říkají žijí možná v představě, že když by byla válka tak vyjedou z hory Blaničtí rytíři, ale rád bych je ubezpečil, že nevyjedou. A jelikož naše armáda má méně vojáků než naše policie, ani ta nás v případě války, nepokojů, živelných pohrom a dalších problémů nespasí. Kdopak to asi bude? Pacifisté ze Strany zelených, nebo zelené mozky co mají k vojenství vztah, umí zacházet se zbraněmi, ze svých “her” mají často lepší “výcvik” než průměrný policista, ale hlavně, jsou ochotní se obětovat pro ostatní?
Ano, část střelců, arisofťáků, nebo šermířů by neprošla ani vstupními testy do armády, ale když dojde na lámání chleba, mnoho z nich nebude váhat nasazovat za zbytek národa krk.
A protože většina majitelů zbraně doufá, že jí nikdy nebude muset použít, ale na druhou stranu jí chce umět používat a trénovat a trochu si tu drahou věc užít, vymyslela se celá řada sportů se zbraněmi. Ať už je to střelba na holuby, nebo mnohem zábavnější 3gun, IPSC a další. Tam už pocity jakékoli agresivity mizí a jde opravdu čistě o sport a nutno říct, že o velmi zábavný sport.
Statistika nuda je…
Teď ovšem to nejdůležitější. Má množství držitelů zbraní nějaký vliv na počet vražd a úmrtí ve společnosti? Vezměme si k ruce statistiky a podívejme se na to.
Zdrojem dat pro graf je Wikipedie a data Světové zdravotnické organizace
V tomto kouzelném grafu je seznam evropských zemí a výběr zemí vyhlášených svým postojem ke zbraním ať už pozitivním, nebo negativním (USA, Švýcarsko) a taktéž zemí s nadprůměrnou kriminalitou (vybrané autorem). Modré sloupce představují množství zbraní na počet obyvatel v dané zemi. Země jsou seřazeny podle celkového množství všech vražd všemi způsoby (zelená linka). Dále je v grafu vidět množství vražd pouze střelnou zbraní (červená linie) a zajímavé číslo je i množství sebevražd. Modrý sloupec je množství zbraní na 100 obyvatel.
A z grafu můžeme krásně vidět, že země s absolutně největším množstvím vražd mají velmi malé množství (legálních) zbraní ve společnosti a drtivé množství vražd je spácháno jinak než střelnou zbraní, takže velkou roli nehrají ani nelegálně držené zbraně.
Stejně tak můžeme vidět, že množství zbraní nemá vliv ani na množství sebevražd. Ano, pokud je v zemi hodně zbraní, tak je hodně sebevražd spácháno zbraní, ale pokud zbraně k dispozici nejsou, sebevraždy se dějí stejně, jen jiným způsobem. Omezení zbraní tak na pokles sebevražd nemá vliv.
Stejně tak můžeme pozorovat, že množství vražd, je mnohem více závislé na celkové situaci v zemi. V zásadě čím vyspělejší, méně zkorumpovaná a kulturnější země, tím méně vražd, bez ohledu na množství zbraní držených občany.
USA
Jedinou výjimkou jsou nechvalně proslulé USA, kde je velmi velké množství zbraní. Co se ale často nezmiňuje (nebo spíš záměrně zamlčuje) je fakt, že ani v USA většina úmrtí střelnou zbraní nejsou vraždy, ale sebevraždy. Množství vražd je mnohem menší než množství smrtí střelnou zbraní. A množství sebevražd v USA sice není malé, na druhou stranu ani nějak výjimečné. Dokonce je menší než u nás, Francii, nebo Belgii. Když sečteme množství vražd a sebevražd, vyjde nám také zajímavé číslo. Zjistíme totiž, že v USA je to 16, u nás 13, v Německu 10, v Japonsku dokonce 19!
Množství lidí, kteří úmyslně zemřou cizí, nebo vlastní rukou, bez ohledu na způsob, je tedy velmi podobné, bez ohledu na množství zbraní ve společnosti! Kdyby v USA neměli tolik zbraní, pravděpodobně by lidé páchali dále, ale jinak. K sebevraždě vás nedožene to, že máte ve skříni pušku, ale stres, špatné zdravotnictví, společenský tlak, neutěšený život, chudoba… A toho je v USA rozhodně víc než v EU.
A ještě zajímavejší je to když se podíváme na jednotlivé státy USA zvlášť. Kupříkladu Texas, pověstný svojí láskou ke zbraním a konzervativností, má menší počet vražd i sebevražd než Kalifornie s přísnější legislativou, menším množstvím zbraní mezi lidmi a všeobecně velmi negativním postojem k ozbrojování obyvatel.
A když se na čísla z USA podíváte ještě detailněji tak zjistíte, že problém tam je soustředěn především do ghett kde žijí menšiny a vládnou gangy. Podle některých statistik má na svědomí násilí mezi gangy až 80% všech vražd v USA!! Pokud tyto lokality ze statistiky vyloučíte, tak USA mají přibližně stejnou, nebo menší, kriminalitu a množství úmrtí jako jakýkoli jiný civilizovaný stát. USA tak nemají problém se zbraněmi, ale s gangy, chudobou a odloučenými lokalitami!
Drtivou většinu vražd v USA mají na svědomí černošské gangy z chudých segregovaných lokalit. Zdroj FBI/The Guardian
U nás doma
Česká Republika patří k zemím s nadprůměrným množstvím zbraní mezi lidmi, ba co víc, my jsme jedna z velmi mála zemí, kde se může NOSIT ZBRAŇ NA VEŘEJNOSTI, to je možno pouze u nás, v USA, Mexiku, Jihoafrické Republice, Slovensku, v pobaltí a v omezené míře v Kanadě. Všude jinde sice můžete vlastnit zbraň, ale můžete jí vzít maximálně na lov, nebo na střelnici a jinak musí být zavřená v trezoru. I v tom pověstném Švýcarsku to nejde jen tak.
A představte si, že i přesto, že máme tak “NEBEZPEČNOU A NEZODPOVĚDNOU LEGISLATIVU” jsme jedna z nejbezpečnějších zemí na světě! Podle Global Peace Index statistik jsme šestá nejbezpečnější země!
To je záhada. Možná je to tím, že zároveň tu lidé skoro nejvíc na světě chlastají a hulí marihuanu, takže jsou neustále pod parou a nemají síly na to se postřílet.
Nebo to taky může znamenat, že množství zbraní má na bezpečnost přesně opačný vliv, než tvrdí jejich odpůrci. (Doufám, že nikdo nebude uvádět jako protiargument Mexiko a Jižní Afriku. Myslím, že i opravdu hloupým lidem musí dojít, že tam může za obří množství vražd chudoba, drogové kartely a masivní nefunkčnost státu, takže sebeobrana zbraní je to poslední co lidem zbývá a pravděpodobně zabraňuje ještě většímu množství obětí zločinu…)
Co z mého grafu ale vidět není, je fakt, že sice máme zbraní méně než jiné země, za to máme velmi liberální zákony na skryté nošení zbraně na veřejnosti (concealed carry), což je ve skutečnosti velmi důležitý aspekt. V Německu sice papírově je mnoho zbraní, ale ve skutečnosti jsou to nejspíš zbraně lovecké a sportovní a jejich majitelé je mají někde dobře zamčené a takřka je nemůžou použít. V ČR naopak není problém nosit pistoli každý den u sebe do společnosti. Množství ozbrojených lidí na veřejnosti tak bude mnohem větší než ve většině zemí na světě!!!
Švýcarsko
Zajímavou zemí je i Švýcarsko. To je proslulé tím, že tam “každý” má doma útočnou pušku, protože každý je voják v záloze. Zároveň se ale říká, že ve Švýcarsku je větší množství sebevražd a neštěstí způsobených těmito zbraněmi. Statistika sice potvrzuje, že ve Švýcarsku je větší množství sebevražd i vražd střelnou zbraní než u nás. Zároveň ale říkají, že celkové množství všech sebevražd i vražd a dokonce i náhodných úmrtí při neopatrné manipulaci se zbraní, je ve Švýcarsku méně než u nás, nebo v Německu!
Poučení na závěr
Tyto údaje podle mě poměrně jasně vyvracejí všechny mýty, obavy a nesmysly o zbraních a ozbrojených občanech. Především základní dva:
1. Více zbraní ve společnosti znamená více mrtvých. NENÍ PRAVDA
2. Ozbrojení lidé s větší pravděpodobností úmyslně, či omylem někoho zabijí. NENÍ PRAVDA.
3. Čím více zbraní – tím méně všech vražd. JE PRAVDA. Nevím sice o bohužel statistikách, které by evidovaly kolika zločinům se podařilo ozbrojeným civilistům zabránit třeba jen pouhou pohrůžkou zbraní, nebo kolik zločinů se nestane, protože pachatel se obává ozbrojeného odporu, každopádně i tato statistika jasně ukazuje, že se to děje.
Naopak z grafů vidíme jistý trend mezi množstvím zbraní a celkovým množstvím sebevražd, vražd a náhodných úmrtí střelnou zbraní. Čím méně zbraní, tím více celkově mrtvých.
Od určitého bodu už množství zbraní nehraje roli, respektive i tam kde zbraně prakticky nejsou (Singapur, Rumunsko, Turecko, Japonsko) lidé umírají stejně, nebo více, než tam kde zbraně jsou.
No a pak se nabizi jeste otázka – k čemu zbraně, když jsme tak bezpečná země? No a napadlo vás, že ta bezpečnost by mohla mít nějakou souvislost s těmi zbraněmi? Že ty zbraně opravdu slouží k odrazování pachatelů trestné činnosti? Že zachraňují životy? Nenapadlo, ale statistika mluvi jasně – čím více zbraní, tím méně násilných trestných činů. Tečka.
Autor: Daniel Vávra
//danielvavra.wordpress.com