Proč Hollande podruhé nekandiduje? Cítí spoluvinu za teroristické útoky ve Francii

Proč Hollande podruhé nekandiduje? Cítí spoluvinu za teroristické útoky ve Francii
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Francois Hollande
04 / 12 / 2016, 17:00

KOMENTÁŘ

Dosluhující francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že již nebude obhajovat svou funkci na jaře příštího roku.

Je to do jisté míry správné i logické rozhodnutí. Kromě toho kandidáti levice (Manuel Valls, Emmanuel Macron) půjdou do příští volby značně znevýhodněni a očekává se, že hlavní střet proběhne na pravici (Francois Fillon, Alain Juppé), z něhož zřejmě vyjde i vítězný kandidát. Od socialistů, kteří jsou beztak rozhádaní (Valls s Holandem), se tak žádný zázrak nekoná, protože levice je působením svého prezidenta prezidenta Hollanda značně oslabena.

Příčiny, proč Hollande již nechce kandidovat jsou tři. Za prvé za jeho výkonu mandátu došlo ve Francii k nejhorším teroristickým útokům od druhé světové války. Francouzské tajné služby fatálně selhávaly při odhalování možných spiknutí a nepochopitelně pouštěly z hledáčku podezřelé teroristy. To se například v ,,sousední" Velké Británii nestalo.

Za druhé to byla ekonomická situace a vysoká nezaměstnanost (na začátku roku 2014 skoro 11%), která se, pravda, začíná stabilizovat, ale nemálo Francouzů viní právě Hollanda z dosud neutěšené hospodářské situace. K tomu můžeme také přidat v některých případech až ,,příliš silnou" Hollandovu levicovost a zavedení milionářské superdaně ve výši 75% pro nejvyšší příjmové kategorie, která však skončila brzy fiaskem.

A konečně za třetí to je extrémně nízká Hollandova popularita, z níž současný prezident vyvodil, že jeho šance na znovuzvolení jsou velmi nízké. To sám ostatně uznal v přímém přenosu z Elysejského paláce, kdy ve čtvrtek své rozhodnutí podruhé nekandidovat oznámil.

Musíme tak ocenit Hollandovu prozřetelnost, neboť kdyby se účastnil příštích prezidentských voleb, byl by považován jednoznačně za outsidera.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.