Proč je důležité si pamatovat jméno Toufar

Proč je důležité si pamatovat jméno Toufar
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: KSČ
01 / 12 / 2016, 10:00

KOMENTÁŘ

V úterý večer vysílala Česká televize zajímavý dokument o umučeném farářovi Josefu Toufarovi nazvaný ,,Jako bychom dnes zemřít měli". V něm jsou zejména akcentovány bestiální praktiky, které příslušníci Státní bezpečnosti používali vůči svým vězňům. Výjimkou nebyl ani Josef Toufar, který kázal v malé obci Číhošť na Havlíčkobrodsku.

Dokument syrově popisuje tzv. Číhošťský zázrak", který se stal v prosinci 1949. V den, kdy Toufar kázal, se několikrát pohnul kříž nad oltářem. Tento ,,zázrak" místní nedokázali racionálně vysvětlit a sám Toufar se domníval, že jde o ,,boží dílo". Komunisté, kteří pravděpodobně celou událost zinscenovali jako záminku k dalším represím proti církvím, nechali v lednu 1950 Toufara zatknout a obvinili jej ze zinscenování incidentu.

Aby se přiznal k tomu, co Toufar neudělal, použili příslušníci StB proti němu až nelidské násilí, které zahrnovalo bití po celém těle, pouštění elektrického proudu, věšení na hák či baštonádu. Toufar se však dlouho odmítal přiznat k činu, s nímž neměl nic společného, protože si pohnutí kříže v osudný den ani nevšiml.

Aby toho nebylo málo, StB zneužila Toufara k natočení propagandistického filmu ,,Běda komu, skrze něhož přichází pohoršení", kde zmučený farář dokonce vystupoval a kdy mu museli příslušníci StB pomoci na kazatelnu, protože již nemohl téměř chodit. Propagandistický paskvil pak komunisté použili za souhlasu prezidenta Klementa Gottwalda k další diskreditaci katolické církve.  

25. února 1950 Toufar na následky krutého mučení umírá v nemocnici, kam jej nechali příslušníci StB v kritickém stavu převézt.

Jméno Josefa Toufara by tak nemělo být zapomenuto. Jde o jednu z prvních církevních obětí komunistického režimu, který poté spustil obludnou represivní mašinérii proti církvím, řeholním řádům a jejich představitelům.

Tagy článku