Proč je stržení Hitlerova rodného domu chybným krokem

Proč je stržení Hitlerova rodného domu chybným krokem
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Adolf Hitler
20 / 10 / 2016, 17:30

Rakouská vláda chce nechat strhnout rodný dům nacistického diktátora Adolfa Hitlera. V pondělí to oznámil ministr vnitra Wolfgang Sobotka.

KOMENTÁŘ

Kromě jiných sporných argumentů Sobotka zdůvodňuje demolici domu i proto, že jeho stržením se údajně zabrání tomu, aby se stal ,,poutním místem" neonacistů.

To je však dosti pochybný argument, protože představitelé rakouských neonacistů se nescházejí vždy na jednom místě, aby měla policie ztíženou práci je lokalizovat. Za druhé je však Hitlerův rodný dům symbolem nacistických zvěrstev, a už z tohoto důvodu by měl být zachován jako historické memento dalším generacím. A samozřejmě také k osvětovým či studijním účelům.

Je to stejné, jako by chtěl pražský magistrát nechat zbourat Petschkův palác v Praze, který za druhé světové války sloužilo pražskému gestapu, a v němž probíhaly nesmírně kruté výslechy a mučení, které běžně končily smrtí.

Takový přístup je z principu špatný a rakouská vláda se naopak uchyluje z historického hlediska k necitlivému a nelogickému kroku. Pokud by byla jakákoliv budova pošpiněna totalitním a či jiným nedemokratickým režimem, či se v ní nějaký diktátor narodil, tak by musela být z důvodů, jež předkládá rakouský ministr vnitra, automaticky stržena.

Rakousko si tak bohužel samo ztěžuje své vlastní nesnadné vyrovnávání s nacismem, jehož součástí po Anšlusu v březnu 1938 bylo.

Tagy článku