Proč se EU bojí národních referend jako "čert kříže"?

Proč se EU bojí národních referend jako &quote;čert kříže&quote;?
29 / 02 / 2016, 08:00

Unijní lídři se prokazatelně bojí, že "jejich" voliči by rozhodovali "jinak", než si představují oni. Že by demokracie dostávala "na frak"?

24. února oznámil maďarský premiér, že se vláda rozhodla vyhlásit referendum proti povinnému přerozdělování utečenců. Jenomže toto rozhodnutí vyprovokovalo poradce finského ministra financí pro evropské a mezinárodní záležitosti Pasi Rajala, který se evidentně naštval a prohlásil "Měli bychom mít také referendum? Souhlasíte s tím, aby Finsko a další platily Maďarsku 22 miliard eur ve strukturálních fondech a 3,45 miliardy pro podporu venkova?" napsal na svém Twitteru.

Uvádí to server ihned.cz a pokračuje: "Šermování referendem se však v evropských otázkách stalo v poslední době pravidlem, které je nebezpečné pro fungování unijní osmadvacítky. Přímo existenční hrozbu pro EU pak znamená červnové britské referendum o vystoupení, které například už v Česku vyprovokovalo úvahu o dalším setrvání v unii, pokud Britové odejdou (Brexit a Czexit)."

A o referendu hovořil i český prezident Miloš Zeman, který je toho názoru že o odchodu ČR z EU by měli rozhodnou občané v referendu stejně jako to bude ve Velké Británii. "Ale já jsem odpůrcem vystoupení z Evropské unie na jedné straně, ale také odpůrcem toho, aby občané neměli možnost hlasovat o této otázce,“ popsal prezident. „Premiér řekl, že zabrání tomu, aby se o této otázce hlasovalo a já si myslím, že je to nedemokratické,“ doplnil.

  • Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová se netají kritikou podobných vyjádření prezidenta republiky. „Prezident Zeman nehájí zájmy České republiky, vystoupení z EU by pro nás opravdu mělo tragické politické, ale i ekonomické dopady,“ uvedla  pro ParlamentniListy.cz.
  • Poslanec Antonín Seďa z ČSSD: „Vystoupení z EU, ať již pomocí referenda či bez něj, by znamenalo zvýšení nezaměstnanosti a snížení životní úrovně občanů, ale také zhoršení vztahu se Západem. Z tohoto pohledu má pravdu Sobotka, že bychom se dostali pod větší závislost a vliv Ruské federace."

Potvrdil se tak základní argument proti národním referendům v evropských otázkách, který kvůli složitosti jejich domluvy a kompromisu formuloval už jeden z otců zakladatelů EU Jean Monnet ve svých pamětech: "Myslel jsem, že je špatně radit se s národy Evropy o struktuře společenství, s nímž nemají praktickou zkušenost."

Výsledek summitu? Cameron bude prosazovat setrvání Británie v EU. Konečné rozhodnutí ale patří britským občanům, kteří budou o setrvání své země v EU hlasovat v referendu.

Teď už ale voliči praktickou zkušenost mají, pokud chtějí. Na jedné straně tak stojí argument, že voliči by měli mít v rukou možnost rozhodovat a snížit demokratický deficit, za který je unie neustále kritizována. Na straně druhé je složitý propletenec vztahů mezi jednotlivými členskými státy, které reprezentují už (jenom) zvolení politici.

Dokážeme existovat bez Evropské unie? Podle českého ministra zahraničí nikoliv.

Tagy článku

-->