Proč se loni ztrojnásobil počet útoků na muslimy ve Francii?

Proč se loni ztrojnásobil počet útoků na muslimy ve Francii?
Popisek: Ilustrační foto
20 / 01 / 2016, 07:45

Podle ministra vnitra za to může fakt, že "jejich náboženství je odváděno na zcestí hrstí jednotlivců."

Paříž 20. ledna (ČTK) - Počet útoků proti muslimům ve Francii se v roce 2015 ztrojnásobil oproti předchozímu roku na asi 400. Uvedl to francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve v rozhovoru, který dnes zveřejnil francouzský deník La Croix. Tyto útoky ministr odsoudil a vyzval k přísnému potrestání autorů podobných činů. Současně se vyjádřil i k tvrdému stíhání přívrženců islámského radikalismu.

Ministr je přesvědčený, že ve Francii "ohromná většina muslimů trpí tím, že jejich náboženství je odváděno na scestí hrstí jednotlivců, kteří vedou nepřijatelné proslovy". V zemi podle něj nyní v islámské obci probíhá velmi pozitivní jev, který ministr vnímá jako posilování republikánských hodnot mezi muslimy. Je třeba je od toho neodrazovat nějakými urážejícími slovy.

Cazeneuve současně zdůraznil, že je nutné bojovat proti všem muslimům, kteří se vzdalují republikánským hodnotám a vydávají se na cestu islámského radikalismu. Sdělil, že od začátku roku 2015 nechal vyhostit 40 muslimských představitelů, kteří jménem islámu šířili nenávist. Mimořádný stav zavedený loni v listopadu podle ministra také umožnil provést 45 razií v mešitách a dalších islámských duchovních centrech, z nichž deset úřady zavřely. Vláda také zakázala tři muslimská sdružení, která se vydávala za kulturní, ale propagovala radikalismus.

Od listopadu se ve Francii celkem uskutečnilo podle ministra více než 3000 domovních prohlídek, které umožnily zabavit na 500 zbraní. Bezpečnostní síly zatkly 400 osob, z nichž 42 bylo formálně obviněno. Asi 400 lidem bylo nařízeno domácí vězení a některým z nich hrozí trestní stíhání. "Bezpečnostní služby budou pokračovat ve velmi obezřetném dohlížení na osoby, které mohou představovat nebezpečí," dodal člen levicové vlády.

Protimuslimské nálady ve Francii a mobilizaci vlády proti islamistům vyvolaly dva atentáty, při nichž loni v lednu a listopadu v Paříži džihádisté celkem zabili 147 lidí a další stovky osob zranili. Bezpečnost v ulicích francouzských měst pomáhá zajišťovat armáda. Mimořádný stav v zemi by měl skončit koncem, února.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace