Proč se nesmí mluvit o ozbrojených uprchlících, kteří se ženou do Evropy?

Proč se nesmí mluvit o ozbrojených uprchlících, kteří se ženou do Evropy?
Popisek: Ilustrační foto
11 / 02 / 2016, 10:30

Proč nesmí policisté mluvit o tom, co zažili na hranicích? Tvrdí totiž, že "Všechna pravidla prostě padla, pouští se v podstatě každý, putují dál do Evropy jako chodící časovaná bomba."

Bývalý člen výboru Rady vlády pro lidská práva a policista Martin Herzán popsal před týdnem v Právu a na Novinkách.cz své znepokojující šestitýdenní zkušenosti z přelomu roku v táboře Dobova. Zkušenosti, jak přes slovinsko-chorvatskou hranici pronikají do Evropské unie radikální islamisté. Vzápětí byl obviněn řadou lidskoprávních aktivistů ze lži.

Ti se odvolávají na vyjádření slovinské policie, která Herzánovo svědectví zpochybňuje nebo bagatelizuje. Místopředseda Strany zelených Michal Berg dokonce podal na Herzána a server Novinky.cz trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

V dnešním vydání deníku Právo se Martin Hrzán ohradil proti nařčení, že jeho předchozí výpovědi o situaci na slovinské hranici jsou lživé. „Za informacemi ze svého článku si stojím, vše mohu doložit. Dál se k nim ale nebudu do tisku vyjadřovat.“ (Zdroj: novinky.cz)

O svých zkušenostech totiž v článku "Svědectví z uprchlického tábora: Migranti jsou jako časovaná bomba, Unie ztratila soudnost" 4. února Herzán napsal:

"Za těch šest týdnů jsem zažil, jak mezi migranty odhalili desítky radikálních islámských bojovníků. V mobilech měli někteří z nich fotky a videa zachycující, jak brutálně mučí nebo zabíjejí své oběti. Několik dalších mělo u sebe dětskou pornografii či fota a videa mučení nahých žen.
Byli předáni slovinské kriminální policii. Ta je ovšem většinou pouze vyslechla, provedla zápis a k velkému všeobecnému překvapení je pustila dál do Evropy. Přitom podle pravidel EU takové osoby nesmějí vkročit do schengenu, kam ostatně nesmí nikdo už jen v případě, že předloží neplatné doklady.
Jako dlouholetý ochránce lidských práv se stydím za to, že se na tomto dění za kulisou falešné humanity – mnohdy totiž kvůli dotacím – podílí řada neziskových organizací, včetně těch pro lidská práva. Nic to nemění na faktu, že tam, na hranicích, jsem se setkal i se skutečnými uprchlíky před válkou. Ať už to byli umírnění muslimové, ateisté, nebo křesťané."

Například jenom české  ministerstvo vnitra navrhuje pro letošní rok pro "lepší integraci nových cizinců" vyčlenit částku přes 54 milionů korun, které budou s největší pravděpodobností čerpat nevládní neziskové organizace. A třeba v sousedním Německu jsou uprchlíci fantastickým zdrojem příjmů. V tomto "podnikání" se totiž točí miliardy. 

Martin Herzán se ve středu setkal s redaktory Práva a Novinek.cz, aby jim předložil důkazy, že jeho zveřejněné informace nebyly ani zavádějící, ani lživé.

Redaktoři si však mohli prohlédnout fotografie zbraní, které čeští policisté uprchlíkům ve Slovinsku zabavili. Kromě ostrých břitev a žiletek pašovali migranti do Evropy zavírací nože, boxery, ale také podomácku vyrobené nunčaky, baterku, ve které je ukrytý paralyzér, nebo zapalovač s ukrytým nožem.

O zabavených zbraních ale mluvil už i velitel prvního kontingentu českých policistů ve Slovinsku David Předota. V rozhovoru pro server Aktuálně v polovině prosince uvedl:

„Potíž ze začátku byla i v tom, že jsme prohlíželi jen dospělé osoby. A uprchlíci rychle zjistili, že se děti neprohlížejí, a veškeré zbraně – nože, žiletky, zapalovače – proto dávali jim....Za těch pět týdnů jsem navíc viděl hrozně moc mladých mužů ve věku 20 až 40 let, bez dětí, bez rodiny, velmi dobře stavěných. A když se jim podíváte do mobilu a vidíte tam obrázky, jak jsou v uniformách, se zbraněmi v rukou, tak je to studnice informací…"

Zdroj: novinky.cz

Tagy článku