Turecké pláže plné uprchlíků. Pašeráci mají žně, nepřetržitým transportům nikdo nebrání, proč?

Turecké pláže plné uprchlíků. Pašeráci mají žně, nepřetržitým transportům nikdo nebrání, proč?
Autor fotografie: Çeşme haber/ FACEBOOK|Popisek: Turecké pláže jsou doslova přecpané uprchlíky, kteří se naloďují na nafukovací čluny.
11 / 11 / 2015, 14:30

Odpověď je 15 milionů eur denně. Na tureckých plážích čekají tisíce uprchlíků na převoz. Turecká policie nezasahuje a pašeráci nerušeně pokračují v nelegálním převozu do Evropy. Kde je ochrana vnějších hranic EU? Kde je Frontex?

GOOGLE/ Cesme a ostrov Chios

S dost šokující informací přišel řecký server olympia.gr. Už 6. listopadu zveřejnil článek o situaci s uprchlíky na tureckých plážích. Podle zveřejněných fotografií se především v západní části Turecka, kolem přístavního města Çeşme na pobřeží Egejského moře shromažďují tisíce uprchlíků, kde nerušeně nafukují gumové čluny, naloďují se a míří na nejbližší řecký ostrov Chios. 

Çeşme haber/ Uprchlíci v tureckém Cesme

Na tureckém pobřeží jsou vybudovány "základny", odkud uprchlíci míří dál na západ, kde začíná jejich nelegální cesta do Řecka a dál do Evropy. Turecké vládě a bezpečnostním složkám je zřejmě naprosto lhostejné, že v řadě případů končí tyto přepravy tragicky. Server upozorňuje na Facebookový profil  «Çeşme haber» , kde jsou uvedeny informace, které odhalují rozsah celé uprchlické krize. 

Turecko nemůže přijmout návrh německé kancléřky Merkelové na připojení k EU pod heslem "Dáme vám peníze a zajistíte, aby uprchlíci zůstali v Turecku", uvedl turecký premiér 19. října po návštěvě německé kancléřky. "Turecko není koncentrační tábor. Nikdo nemůže od Turecka očekávat, že se transformuje do koncentračního tábora, kam umístí všechny uprchlíky," řekl Davutoglu. Uznal nicméně, že je nutná "společná akce s evropskými partnery pro řešení nelegálního přistěhovalectví." 

Çeşme haber/ Uprchlíci v tureckém Cesme

Çeşme haber/ Uprchlíci v tureckém Cesme Çeşme haber/ Uprchlíci v tureckém Cesme

Na stránkách je zveřejněno více než 450 fotografií, na kterých je zadokumentováno pašování uprchlíků, které probíhá nepřetržitě, 24 hodin denně. A vůbec nikdo nezasahuje proti těmto aktivitám, ačkoliv je jasné, že je zde páchána rozsáhlá trestná činnost. 

Uprchlíci mají k dispozici desítky gumových člunů se závěsnými motory, na které je doslova "hlava na hlavě", někdy se člun potopí blízko pobřeží a tak musí uprchlíci zpět na pláž, protože byl přetížený, a zkoušejí to znovu a znovu. 

Çeşme haber/ Uprchlíci v tureckém Cesme

Çeşme haber/ Uprchlíci v tureckém Cesme Çeşme haber/ Uprchlíci v tureckém Cesme

Z okolních kopců je sledují desítky místních obyvatel a tak se evidentně nejedná o "ilegální akci." Přitom oblast Cesme je jednou z nejvíce ekonomicky rozvinutých oblastí Turecka, která sousedí s jedním z největších měst, Izmirem (Smyrnou), které je vzdáleno jen asi 70 kilometrů. V regionu jsou i velké vojenské základny armády, letectva i námořnictva. Proto je v oblasti velká koncentrace policejních a dalších ozbrojených sil. 

Izmir, který má čtyřmilionovou populaci, se stal ditribučním centrem pro přistěhovalce a jak je vidět, Turecko zcela toleruje pašeráky lidí i související trestnou činnost a nesnaží se zabránit uprchlické vlně. Podle zdroje řeckého serveru je vysvětlení jednoduché - velká část peněz od uprchlíků končí v rukou místních obyvatel a především tureckých orgánů jak na regionální, tak na centrální úrovni.

Zkorumpovaná je údajně i část příslušníků četnictva, pobřežní stráže i místních politiků, kteří mají z pašování lidí vysoké zisky. Převaděči si podle samotných uprchlíků nechávají za cestu na řecké ostrovy zaplatit 1.500 eur za hlavu.  Olympia.gr uvádí, že se jedná o částku 15 milionů eur denně (!), která končí u pašeráků.

Çeşme haber/ Uprchlíci v tureckém Cesme

Zdroj: olympia.gr, foto: FACEBOOK «Çeşme haber»

 

Tagy článku