Proč Turecko vraždí Kurdy? Protože jsou to teroristé, tvrdí turecký premiér

Proč Turecko vraždí Kurdy? Protože jsou to teroristé, tvrdí turecký premiér
Autor fotografie: kurdishinfo.com|Popisek: Podle turecké vlády jsou Kurdové teroristé
09 / 02 / 2016, 07:45

Znepokojivé zprávy z tureckého Cizre přicházejí od prosince, kdy tam úřady vyhlásily zákaz vycházení a bezpečnostní síly zahájily akce proti kurdským milicím.

Ankara 8. února (ČTK) - Dalších deset až 60 mrtvých si vyžádaly v noci na včerejšek boje mezi tureckými vládními silami a kurdskými milicemi ve městě Cizre na jihovýchodě Turecka. Premiér Ahmet Davutoglu odpoledne na tiskové konferenci v této souvislosti odmítl jakékoli výtky ze zahraničí ohledně porušování lidských práv ve své zemi.

"Neexistuje žádná země, která by na svém území dovolila teroristické aktivity. Turecko má jako demokratická země právo proti takovýmto bojovníkům zasáhnout. Nikdo nemá právo kvůli tomu předhazovat Turecku porušování lidských práv," zdůraznil premiér podle agentury DPA. Ohradil se přitom proti "vnějšímu vměšování" do boje proti ozbrojencům ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Turecko je již řadu let terčem kritiky Evropské unie za nedostatky, pokud jde o právní stát a svobodu sdělovacích prostředků.

Turecko plnohodnotným členem EU? Stát, který údajně spolupracuje s IS? Ano

Státní rozhlasová a televizní stanice TRT dopoledne hlásila, že bezpečnostní síly při operaci v Cizre zabily 60 ozbrojenců PKK, armáda ale informovala o deseti "eliminovaných" bojovnících. Opoziční zdroje naproti tomu hovoří o deseti zabitých civilistech, včetně jednoho dítěte.

Poslanec za prokurdskou stranu HDP Faysal Sariyildiz, který v Cizre žije, v telefonickém rozhovoru s DPA tvrdil, že devět lidí zahynulo při požáru, který vypukl v ostřelované budově. Palba kromě toho ve vchodu usmrtila jednoho chlapce. V domě se prý nachází dalších 52 civilistů.

Davutoglu nasazení vládních jednotek v tomto městě dnes důrazně hájil. Řekl, že Turecko tam bojuje proti teroristům a pašerákům zbraní. Vyjádřil přitom naději, že boje již brzy skončí.

Spolupracuje Turecko s islámským státem? Společným nepřítelem jsou Kurdové

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn 1. února vyzval Ankaru, aby vyšetřila incident z 20. ledna, kdy na skupinu civilistů, kteří chtěli pomoci zraněným lidem, začali střílet vojáci. Událost natočil na video a zveřejnil na internetu místní obyvatel, který byl kvůli tomu zatčen.

Česká policie zadržela Turka z kurdských milicí bojujících proti IS. Hledal ho Interpol.

TAG: KURDOVÉ

Tagy článku