Proč v tichosti rezignovali nejvyšší poradci amerického prezidenta Obamy?

Proč v tichosti rezignovali nejvyšší poradci amerického prezidenta Obamy?
Popisek: USA - White House, United States Federal Government
07 / 10 / 2015, 19:45

Malé zemětřesení se stalo během čtrnácti dnů v Bílém domě. V tichosti skončili nejvýznamnější poradci na problematiku islámského státu, vztahů USA s Ruskem a Ukrajinou i poradce pro kybernetickou bezpečnost.

Podle analytiků jsou právě tyto oblasti, tedy boj s IS, rusko-americké vztahy a počítačová bezpečnost, naprostou prioritou nejen pro USA. Informaci zveřejnil 6. října server freebeacon.com, který uvádí:

Téměř žádnou pozornost nevěnovala média sérii odstoupení vysoce postavených poradců amerického prezidenta. Prvním z nich je generál ve výslužbě John Allen, který oznámil svoje odstoupení 22. září a administrativa už hledá jeho nástupce, který by mohl úspěšně vést válku USA a spojenců proti džihádistickým skupinám v Sýrii a Iráku. (Zdroj: bloombergview.com)

Generál Allen, který byl ve funkci něco přes rok, odchází začátkem listopadu. Údajně má odstoupit i náčelnice štábu Karin von Hippel. Načasování Allenova odchodu nemůže být pro Obamovu vládu horší. Generálporučík Robert Neller uvedl už v září, že že "válka s IS je ve slepé uličce." Minulý týden vedoucí ústředního velitelství USA, generál Lloyd Austin, uvedl že z 54 syrských rebelů vycvičených a vybavených americkou armádou, jsou pouze "4 nebo 5" stále bojeschopní. Pentagon navíc prošetřuje obvinění desítky zpravodajských analytiků, že svoje zprávy o údajných koaličních úspěších poněkud "přibarvovali". 

Americký generál k boji s IS: "Válku prohráváme"

Podle některých zdrojů byl Allen frustrován způsobem vedení války s IS Bílým domem, nedostatkem nejen finančních zdrojů  i tím, že se mu nepodařilo přesvědčit administrativu o taktickém řízení leteckých útoků při úderech na pozice IS. Stejně tak byl neúspěšný, když se snažil přesvědčit Obamu o nutnosti dohody s Tureckem na vytvoření civilního ochranného pásma v Sýrii.

Pár dní na to, 29. září bylo oznámeno, že svoji funkci opouští Evelyn Farkas, vysoká úřednice Pentagonu, odpovědná za dohled nad vztahy USA s Ruskem a Ukrajinou, která svoje místo opouští po pěti letech služby. Rezignace Farkasové přichází v době, kdy Obamova administrativa hledá řešení, jak reagovat na "ruskou agresi na Ukrajině a v Sýrii." (Zdroj: politico.com)

A nakonec ještě třetí rezignace, a to odchod vrchního poradce Obamovy administrativy v otázkách kybernetické bezpečnosti, Ariho Schwartze. Ten rezignoval 1. října, přitom byl ve funkci teprve od března loňského roku. Jeho politický pád zřejmě souvisí s řadou kybernetických útoků, které byly údajně provedeny ruskou a čínskou vládou, včetně velké krádeže citlivých informací o státních zaměstnancích. (Zdroj: freebeacon.com)

 

Tagy článku