Proces řízené sebevraždy vrcholí. Tři důvody, proč se sociální demokracie může stát nevolitelnou stranou

Proces řízené sebevraždy vrcholí. Tři důvody, proč se sociální demokracie může stát nevolitelnou stranou
27 / 12 / 2017, 09:00

Proces řízené sebevraždy vrcholí. Tři důvody, proč se sociální demokracie stane může stát brzy nevolitelnou stranou

Sociální demokracie provedla nepochopitelný proces řízené sebevraždy, která vyvrcholila katastrofálním výsledkem strany, jež byly zvyklá ještě před několika lety získávat i 30% voličské podpory.

Tento proces umocněný neschopností vedení ČSSD postavit se k tomuto výsledku čelem a alibisticky se vymlouvat, bude dále eskalovat. ČSSD si koleduje být za rok nevolitelnou stranou, které zůstanou už jen ,,srdcaři" a jíž odejde její tradiční voličské jádro. Pokud vše půjde podle ,,sebevražedného" plánu, stane se opravdu strana nevolitelnou. Zde jsou podle mého názoru tři důvody, proč může zůstat ČSSD mimo parlament.

psali jsme: Kam se ztratili političtí vůdci? U nás až na výjimky nejsou k mání

1. absence sebevědomého a akčního lídra (v této situaci spíše krizového manažera), který by stranu pozvedl především psychicky a začal okamžitě činit nezbytné kroky k nápravě po všech stránkách. Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek těmito osobnostmi nejsou a ani nemohou být, protože postrádají charisma vůdce a potřebné sebevědomí jako například Andrej Babiš. Personálie jsou přitom klíčové, ale kde brát schopné osobnosti, když Bohuslav Sobotka zabetonoval stranu, aby nepřipustil nové talenty, které by mohly představovat vnitrostranickou konkurenci. Ale hlavně: volič si ztotožňuje konkrétní stranu s jejím lídrem,

2. ,,vyčpělý" program, který již neodpovídá době. ČSSD se ve volbách soustředila pouze na sociální témata, které jsou ji vlastní již od svého založení. Neprezentovala se však nadstavbou, která by jí mohla přivést nové voliče. Její program již několik let ztrácí atraktivitu, protože je poplatný době před 10 lety, možná 15 lety.

3. Nechopnost ČSSD určovat a nastolovat témata a rozproudit širší veřejnou debatu (agenda setting). tu totiž převzal zcela do své režie Andrej Babiš a vydatně mu v tom pomáhají jeho média. Sociální demokraté naopak v tomto směru úplně vyklidili pole a nejsou schopní přijít byť s jediným tématem, které by na veřejnosti rezonovalo (například problematika vysílání našich vojáků do zahraničí apod.).

psali jsme: Tuší vedení ČSSD, že proběhly nějaké volby?

Mohli bychom uvést mnoho dalších důvodů, ale výše zmíněné představují kouli na noze, která bude srážet sociální demokracii až na samé dno. Protože to, co vidíme, dnes ještě při řízeném sebevražedném procesu strany dnem zdaleka není.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku