Prodej izraelských zbraní do Evropy láme rekordy

Prodej izraelských zbraní do Evropy láme rekordy
Autor: Israel Aerospace Industries|Popisek: Super Heron
08 / 04 / 2016, 06:45

Export zbraní z Izraele do Evropy se v roce 2015 ve srovnání s předchozím rokem více než zdvojnásobil.

Odborníci upozorňují, že je to důsledek uprchlické krize a teroristických útoků v západní Evropě. Podle oficiálních údajů zveřejněných ministerstvem obrany Izraele byly loni vyvezeny zbraně v hodnotě 1,6 miliardy dolarů, přitom o rok dříve to bylo "pouhých" 724 milionů dolarů.  

Největší zájem byl o munici, bezpilotní letadla a o modernizaci stávajících dronů. Celkový obrat ministerstva obrany činil 5,7 miliardy dolarů. 

"Vojenskému průmyslu se podařilo, prostřednictvím řady akcí, obnovit stabilitu izraelského trhu a zajistit vývoz vojenského materiálu do celého světa," uvedl šéf obranné exportní organizace Sibat, Michel Ben-Baruch. 

Prudký nárůst prodeje zbraní přichází v době, kdy se evropské země potýkají s uprchlickou krizí a více než milion uprchlíků z několika zón válečných konfliktů - především ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku -zamířilo k evropským břehům. Kontinent byl také v posledních letech svědkem velkých teroristických útoků, píše International Business Times.

Tři čtvrtiny prodejů zbraní zajistily tři největší izraelské firmy - Rafael, Israel Aerospace Industries a Elbit Systems. 

Evropa není jediným velkým odběratelem izraelských zbraní. Prodeje do severní Ameriky se vyšplhaly k částce přes jednu miliardu dolarů a stejně tak jsou největším odběratelem izraelských zbraní i asijské země. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace