Prodej izraelských zbraní do Evropy láme rekordy

Prodej izraelských zbraní do Evropy láme rekordy
Autor fotografie: Israel Aerospace Industries|Popisek: Super Heron
08 / 04 / 2016, 06:45

Export zbraní z Izraele do Evropy se v roce 2015 ve srovnání s předchozím rokem více než zdvojnásobil.

Odborníci upozorňují, že je to důsledek uprchlické krize a teroristických útoků v západní Evropě. Podle oficiálních údajů zveřejněných ministerstvem obrany Izraele byly loni vyvezeny zbraně v hodnotě 1,6 miliardy dolarů, přitom o rok dříve to bylo "pouhých" 724 milionů dolarů.  

Největší zájem byl o munici, bezpilotní letadla a o modernizaci stávajících dronů. Celkový obrat ministerstva obrany činil 5,7 miliardy dolarů. 

"Vojenskému průmyslu se podařilo, prostřednictvím řady akcí, obnovit stabilitu izraelského trhu a zajistit vývoz vojenského materiálu do celého světa," uvedl šéf obranné exportní organizace Sibat, Michel Ben-Baruch. 

Prudký nárůst prodeje zbraní přichází v době, kdy se evropské země potýkají s uprchlickou krizí a více než milion uprchlíků z několika zón válečných konfliktů - především ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku -zamířilo k evropským břehům. Kontinent byl také v posledních letech svědkem velkých teroristických útoků, píše International Business Times.

Tři čtvrtiny prodejů zbraní zajistily tři největší izraelské firmy - Rafael, Israel Aerospace Industries a Elbit Systems. 

Evropa není jediným velkým odběratelem izraelských zbraní. Prodeje do severní Ameriky se vyšplhaly k částce přes jednu miliardu dolarů a stejně tak jsou největším odběratelem izraelských zbraní i asijské země. 

Tagy článku