Profesní sdružení se shodla nad zákonem o komerční bezpečnosti: Návrh je potřeba přepracovat

Profesní sdružení se shodla nad zákonem o komerční bezpečnosti: Návrh je potřeba přepracovat
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Pracovník ostrahy
01 / 08 / 2022, 15:00

Dnes se v sídle Hospodářské komory ČR v Praze konalo setkání zástupců profesních svazů podnikatelů v komerční bezpečnosti, soukromých detektivů, poskytovatelů technických bezpečnostních prvků a zástupců mnohých dalších souvisejících oborů podnikání a profesních svazů. Hlavním cílem setkání byly připomínky k chystanému zákonu o komerční bezpečnosti. Během schůze došlo k nevídanému jednomyslnému postoji k připravovanému zákonu.

Zákon, upravující podnikání v komerční bezpečnosti, přesně „zákon o bezpečnostní činnosti podnikajících osob a o změně souvisejících zákonů“ je bezesporu jedním z nejdéle připravovaných zákonů polistopadové éry. Počátky přípravy sahají až do roku 1993 a od té doby zákon již poněkolikáté vyráží na svou legislativní cestu ke schválení a nyní se nachází ve fázi mezirezortního připomínkového řízení. Jedním z povinných míst, které se k zákonu mohou vyjadřovat, je ze zákona i Hospodářská Komora ČR, jejíž bezpečnostní sekce svolala na dnešek schůzi právě k zaslaným připomínkám a za účelem diskutovat jednotlivé pohledy na zákon jako celek i na konkrétní problematiku, kterou ve svém návrhu řeší.

Sešlo se mnoho písemných připomínek obecně k zákonu i ke konkrétním částem. Na základě zkušenosti s podobnými setkáními při předchozích pokusech o schválení zákona se očekávala živá debata odpůrců i zastánců zákona. O to větším překvapením však bylo, že došlo k jednomyslné shodě v několika bodech. Zejména, že zákon je skutečně potřeba pro celé odvětví tohoto specifického podnikání a všichni diskutující jeho vznik podporují. Dále panuje jednomyslná shoda na tom, že zákon v současné podobě návrhu nepřináší do podnikání nic jiného než administrativu, nejistotu, přísnější podmínky pro podnikání, nevyvážené žádnou garancí kvality služeb nebo oprávnění pro poskytovatele a ve výsledku tak obor nikterak přirozeně ani nepřímo nekultivuje.

Panuje obecná shoda na tom, že zákon v této podobě je nekoncepční a neměl by tak být přijat. Přítomní zástupci deklarovali ochotu se na jeho formování aktivně podílet, což koneckonců ilustruje i množství zaslaných komentářů.

Na základě těchto výsledků se lze domnívat, že návrh zákona před sebou nemá lehkou cestu a před jeho schválením budou probíhat ještě intenzivní vyjednávání i na zákonodárné půdě, kam své připomínky chystají mnohé svazy směřovat. Posun je tak viditelný hlavně ve směru k jednotě zástupců, která dříve byla nemyslitelná.

Tagy článku