Prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky k útoku hackerů

Prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky k útoku hackerů
Autor fotografie: Katarzyna Czerwińska / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland|Popisek: Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka v polském senátu
12 / 01 / 2016, 08:45

AKTUALIZOVÁNO / Ke skandálu se vyjádřil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

17:55 / Ke zveřejnění emailů premiéra se na dnešní tiskové konferenci vyjádřil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. "Pan prezident je přesvědčen, že každý dospělý občan České republiky je plně schopen po publikaci uniklé korespondence učinit si vlastní úsudek a nepotřebuje k tomu žádné komentáře," řekl. Dodal, že média zveřejňováním podrobností činí svou práci stejně jako americká média v případě informování o e-mailech bývalé ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonové.

8:45 / Extremistický web White Media zveřejnil další e-maily, které prý patří premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Server tak učinil již podruhé. Tvrdí také, že si ministerský předseda do své soukromé e-mailové schránky přeposlal dokument podléhající utajení.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) k útoku hackerů vydal následující prohlášení:

"Zásadně odmítám spekulace, které se objevily v některých médiích o zabezpečení mé soukromé e-mailové schránky, jež byla předmětem útoku hackerů. Mé heslo bylo dostatečně silné a splňovalo všechna bezpečnostní pravidla poskytovatele.
Stal jsem se jednou z mnoha obětí hackerů, kteří se snaží svými kriminálními činy narušovat soukromí občanů, krást soukromá data a poničit životy nás všech.
Opakovaný útok neonacistů na moji osobu, spojený s manipulacemi a snahou o dehonestaci a vydírání, vnímám jako útok na hodnoty, které ve veřejném životě dlouhodobě prosazuji nejen já, ale také sociální demokracie i vláda ČR. Jde o útok na základní principy demokratické společnosti, založené na svobodě, toleranci a dodržování lidských práv.
Rád bych ubezpečil, že se těmito útoky ze strany neonacistických skupin jak na moji osobu, tak na politiku vlády nenechám nijak zastrašit nebo ovlivnit.
Vláda bude nadále prosazovat programové cíle a závazky, pro které jsme dostali důvěru občanů a které od nás lidé očekávají.
Po konzultaci s bezpečnostními experty budou realizovány nutné kroky, které mají posílit bezpečnost komunikace předsedy vlády a členů vlády.
Zadal jsem okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády ČR a identifikaci možných slabých míst.
Požádal jsem ředitele NBÚ o maximální spolupráci v oblasti zabezpečení komunikace členů vlády.
Útok hackerů šetří Policie ČR. Jsem přesvědčen, že v naší společnosti musíme chránit soukromí všech občanů jako jednu ze základních hodnot, proto je nutné postupovat ve všech oblastech tak, abychom podobné počítačové kriminalitě byli schopni důsledně bránit.

Podobný problém má kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clintonová, protože odesílala přes svůj soukromý server dokonce i utajované dokumenty.

Server ParlamentniListy.cz dnes zveřejnil článek, ve kterém komentátor a publicista Bohumil Pečinka tvrdí, že "ukradená soukromá pošta premiéra Bohuslava Sobotky je v několika věcech záležitostí veřejného zájmu." Z článku část citujeme:

Bohumil Pečinka se zamýšlí nad tím, kde vede hranice mezi slídičstvím a voyerstvím a věcí veřejného zájmu. „Já myslím, že obsah premiérových e-mailů se nejméně ve dvou věcech týká veřejného zájmu,“ prohlásil komentátor. Zaprvé, když se diskutuje otázka, zda na Úřadu vlády zavést speciální proimigrační útvar, který by vyvlastnil část kompetencí a fondů ministerstva vnitra a nezávisel by na demokratickém cyklu, tedy volbách.

„To je pro mě alarmující, kdyby byl takový útvar zabudován do státní správy, ale neměl by na něj vliv výsledek voleb,“ dodal. Kritizuje i myšlenku, která se objevila v e-mailech, že musíme mocenským způsobem změnit myšlení lidí a jejich přístup k imigraci. I tady vidí veřejný zájem. „Premiér by měl, jestli s tím souhlasí, tuto myšlenku obhájit, a ne za našimi zády za naše peníze vytvořit takový útvar a ještě mu dát tak významné pravomoci,“ je přesvědčen Pečinka.

Celý text je zde.

Foto: Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka v polském senátu, Senat Rzeczypospolitej PolskiejKatarzyna Czerwińska,  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland,Boston9 (talk | contribs)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.