Projekt od AVG - anonymizér tváře

Projekt od AVG - anonymizér tváře
Autor: Innovation Labs by AVG|Popisek: Projekt od AVG - anonymizér tváře
14 / 03 / 2015, 09:15

Vývojové oddělení firmy AVG představilo testovací projekt brýlí, jejichž účelem je zabránit identifikaci uživatele.

Projekt výzkumných laboratoří AVG představila firma na veletrhu mobilů v Barceloně. AVG chce konceptem brýlí vyvolat diskuzi, jakým způsobem chránit osobní data uživatelů a zatím neuvažuje, že by brýle vyráběla. 

O možnosti kamerových systémů píšeme v magazínu často, například v článku "Chytré kamery na fotbalové chuligány - už se neschovají v davu"

Brýle jsou vybaveny diodami LED s infračerveným světlem a pokud kdokoliv pořídí záběr s bleskem, dojde k přesvícení obličeje a tím by mělo dojít k efektu "anonymizace".

AVG brýle

AVG očekává od projektu "ochranu vizuální identity v digitálním věku".

Se zvyšujícím se počtem instalací sledovacích kamer na veřejných místech, a neustálého fotografování a videozáznamů hrozí nebezpečí, že naše fotografie bude umístěny na internetu bez našeho vědomí. Navíc současné technologie umožňují ukládat a analyzovat naše osobní data včetně tváře.

O biometrii jsme psali v článku "Na ruzyňském letišti bude biometrické bezpečnostní zařízení"

AVG dává za příklad StreetView  od Googlu, kdy jsou pořizovány náhodné snímky lidí v problematických situacích a bez jejich vědomí. Google si dokonce archivuje všechny snímky po dobu šesti měsíců a také bez našeho vědomí. Dalším problém, který zmiňují vývojáři z AVG, je stále dokonalejší technologie rozeznávání tváří, jako je DeepFace od Facebooku (viz zde a zde ), která podle nich bude brzy umožňovat rozpoznávání tváří na veřejně přístupných místech a jejich zpracování včetně okamžitého přiřazování soukromých informací k rozpoznaným lidem. 

 Isao Echizen Isao Echizen

AVG se zaměřilo při anonymizaci tváří na dvě hlavní techniky, jednou z nich je využití infračerveného osvětlení (viz zde a zde), a druhá je založena na použití reflexních materiálů. Obě technologie použili vývojáři právě při návrhu těchto brýlí. Nevýhodou je, že k požadovanému efektu anonymizace dochází pouze při použití blesku, kterým se iniciují LED diody v brýlích.

Zdroj: gizmag.com, Innovation Labs by AVG

Psali jsme také:

Kamery zaznamenaly řádění živlů

Skandál v australském nákupním centru - ochranka tajně pořizovala intimní záběry žen

Před tímto kamerovým systémem se nelze schovat. Sledování nové generace může začít.

Kamera Samsung: počítá osoby, vede statistiky

Chytré kamery na fotbalové chuligány - už se neschovají v davu

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace