Prokuratura žádá vazbu pro téměř všechny katalánské exministry

Prokuratura žádá vazbu pro téměř všechny katalánské exministry
Popisek: vězení
02 / 11 / 2017, 14:30

Španělská prokuratura požádala vyšetřující soudkyni o uvalení vazby na všechny členy odvolané katalánské vlády, s výjimkou jednoho exministra. Uvedly to dnes španělské deníky El País a El Mundo. O uvalení vazby má nyní rozhodnout vyšetřující soudkyně Carmen Lamelaová, která takto rozhodla před nedávnem o uvalení vazby na dva separatistické lídry.

Jiná španělská média zatím uvádějí, že prokuratura požádala o uvalení vazby na osm z devíti exministrů, kteří se dnes dostavili k výslechům do Madridu. Exministr Santi Vila, který podal sám demisi minulý čtvrtek na protest proti chystané rezoluci o nezávislosti Katalánska, se může vazbě vyhnout zaplacením kauce.

Výslechy bývalého vedení parlamentu Katalánska byly odloženy

Madridský soudce, před nímž dnes měli vypovídat bývalí členové vedení katalánského parlamentu, odložil jejich výslechy na příští týden. Informují o tom španělská média. Soudce tak učinil na žádost jejich advokátů, aby měli dostatek času připravit obhajobu. Výslechy exministrů sesazené katalánské vlády, které se konají také dnes v Madridu, ale u jiného soudu, pokračují. Bývalé vedení Katalánska viní španělská prokuratura ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost této autonomní oblasti.

Vyšetřující soudce odložil výslechy bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové a dalších pěti bývalých členů vedení regionálního parlamentu na 9. listopadu. Tento den sice v Madridu slaví jako svátek Panny Marie Almudenské a jde o nepracovní den, soudní stání se ale přesto konat mají, uvedl deník El Periódico.

Bývalí členové vedení katalánského parlamentu dnes měli vypovídat kvůli obvinění ze vzpoury, jehož se měli podle prokuratury dopustit svými snahami o nezávislost Katalánska. Obvinění, které prokuratura vznesla teprve toto pondělí, se týká mimo jiné toho, že tito katalánští politici přispěli k přijetí několika dokumentů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě.

Paralelní soud s exministry začal s asi hodinovým zpoždění, jako první předstoupil před vyšetřujícího soudce exministr a bývalý mluvčí katalánské vlády Jordi Turull, který využil svého práva nevypovídat. Pouze pět ze 14 členů bývalé vlády dnes k soudu nedorazilo, předpokládá se, že jsou všichni v Belgii, včetně expremiéra Carlese Puigdemonta.

Někteří politici dnešní soudní řízení kritizovali. Za "politickou mstu" označila obvinění bývalého katalánské vedení například barcelonská starostka Ada Colauová, která už avizovala, že ve 12 hodin na 10 minut přeruší zasedání barcelonských radních. K takovému protestu vyzvaly katalánské separatistické organizace ANC a Omnium, jejichž lídři jsou už dva týdny ve vazbě kvůli demonstracím před referendem. V poledne se má také konat demonstrace před sídlem katalánské vlády v Barceloně.

Případné uvalení vazby pro ty, kteří nedorazili k výslechu, dnes už kritizoval například poslanec levicové koalice Xavier Domenech. "Pokud na někoho uvalí vazbu, všechno se tím jen zhorší," řekl Domenech. "Tohle se nikdy nemělo stát, soudy se ten konflikt nevyřeší. Je tu pocit nespravedlnosti," uvedl dnes Artur Mas, který byl katalánským premiérem před Puigdemontem a který přijel sesazenou vládu k soudu podpořit. K nepřítomnosti Puigdemonta Mas řekl, že "má právo na vlastní strategii".

 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace