Prosincové požáry si již vyžádaly 14 lidských životů

Prosincové požáry si již vyžádaly 14 lidských životů
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
25 / 12 / 2014, 11:45

25.12.2014 / To vzkazovalo tiskové oddělení Hasičského záchranného sboru 22. prosince.

Požáry na Štědrý den si žádný další lidský nevzaly. Hasiči v České republice vyjeli na Štědrý den k 58 požárům s celkovou škodou téměř 4,9 miliónu korun. Nikdo při nich nezemřel, čtyři lidé byli zraněni. Podrobná zprava hasičského záchranného sboru o prosincových požárech zde:

Pro srovnání, loni v prosinci evidují hasiči 1 575 požárů, které si vyžádaly 8 životů, a 119 osob se při nich zranilo. V období Vánoc hoří nejčastěji odpady v kontejnerech, popelnicích, saze v komíně, zazděné trámy v komíně, osobní auta, traviny a keře. Za mnohými požáry v přírodním prostředí stojí nesprávné používání zábavní pyrotechniky.

HZS Pardubického kraje a HZS Moravskoslezského kraje.

V domácnostech nejčastěji hoří vznícené potraviny při vaření, od hořících svíček pak často chytne adventní věnec, ubrusy, záclony, dárky, podlahoviny a další hořlaviny. Tradičně nejčastější příčinou požárů je lidská nedbalost, pak následují technické závady.

Požáry v domácnostech mají bohužel nejtragičtější následky. To dokládá i letošní statistika. Příkladem mohou být i tyto prosincové požáry.

  • V sobotu 6. prosince byla v obci Slatina, okrese Nový Jičín nalezena usmrcená osoba s ohořelou dolní končetinou poblíž elektrického přímotopu v rodinném domě. 
  • V sobotu 13. prosince likvidovali hasiči požár pokoje v rodinném domě v Karviné. Při tomto požáru byla jedna osoba usmrcena a dvě zraněny.
  • V úterý 16. 12. 2014 byla při požáru sedací soupravy v bytě v Bohumíně usmrcena jedna osoba.
  • V sobotu 20. 12. 2014 vyjeli hasiči k požáru bytu ve 3. patře bytového domu na pražských Vinohradech. Požár samovolně uhasl před příjezdem jednotek, ale v bytě byly nalezeny 2 usmrcené osoby a 2 usmrcení psi.
  • V neděli 21. 12. 2014 v Karlovarském kraji byla při likvidaci požáru bezdomoveckého přístřešku nalezena jedna usmrcená osoba.

Zvláště v předvánočním shonu, při vaření, pečení a přípravách se snadno zapomene na bezpečnostní pravidla, která je potřeba dodržovat, pokud máme doma hořící svíčky. Pamatujte, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ním mělo zacházet. Každý rok dochází během vánočních svátků k požárům od hořících svíček, zejména těch umístěných na adventních věncích. Ty po sobě mnohdy zanechají v obydlích spoušť a lidé při nich někdy utrpí i vážná zranění.

Hořící svíčka nebo prskavky je otevřený oheň, proto je nesmíme nechávat bez dozoru. Vždy, když odcházíte z domova nebo jdete spát, sfoukněte je. Případné převrácení svíčky může způsobit vznícení hořlavých materiálů v domácnosti.

Zapálenou svíčku nelze proto položit kamkoli a na cokoli. Svíčka by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce, ubrusem apod.). Svíčky umístěte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, nenechávejte je ani na poličce nebo skříni, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu. Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.

Psali jsme také:

Advent je tady - nebezpečí požáru vzrůstá. Jak rychle vzplane vánoční stromek?

Nové požární detektory Bosch zvyšují účinnost detekce

Rozšíření rozsahu funkcí ústředen systémů signalizace vloupání a napadení AMAX

Výsledky odborné soutěže o nejlepší exponát FSDays AWARD 2014 + VIDEO

Bosch rozšiřuje portfolio řady Amax

Výsledky odborné soutěže o nejlepší exponát FSDays AWARD 2014 + VIDEO

Rušné léto hasičů: požáry střídaly bleskové povodně a přívalové srážky

Bosch Remote Control Security i pro Android

 

Tagy článku