Proti IS zasahuje nejtajnější globální zpravodajská, výzvědná a sledovací síť - „Five Eeys“

Proti IS zasahuje nejtajnější globální zpravodajská, výzvědná a sledovací síť - „Five Eeys“
Popisek: Ilustrační foto
20 / 11 / 2015, 19:15

Po teroristických útocích v Paříži získala Francie přístup k informacím od největšího a zároveň nejuzavřenějšího zpravodajského a výzvědného konglomerátu světa.

Takzvaných Five Eyes (Patero očí) tvoří tajné služby USA, Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.  Informaci zveřejnil server natoaktual.cz

Five Eyes od 90. let provozuje např. ECHELON. Později programy PRISM,Tempora a jiné.

Právě exkluzivní „klub pěti“, disponující nejkomplexnějšími výzvědným a zpravodajským systémem historie, poskytl Francii údaje pro odvetné letecké údery na baštu Islámského státu v syrském městě Rakká.

„V návaznosti na teroristické útoky 13. listopadu v Paříži posílí Spojené státy a Francie sdílení zpravodajských informací v maximálním rozsahu povoleném zákonem,“ oznámil mluvčí Pentagonu Peter Cook.

Americký ministr obrany Ash Carter a šéf amerických tajných služeb James Clapper podle Cooka vydali nové pokyny, které umožňují prakticky okamžitě sdílet informace pro údery a jejich plánování s Francií.

Cíle pro vlny leteckých úderů, při kterých francouzské letouny Mirage a Rafale útočily v neděli i v pondělí v Rakká a jeho okolí na velitelské centrum, náborové středisko džihádistů, sklad zbraní a výcvikový tábor, tak „naservírovali“ přímo Američané.

„Neustále vyhledáváme a vyhodnocujeme potenciální cíle Islámského státu,“ uvedl tiskový důstojník Pentagonu Jeff Davis.

Francie mezi nejdůvěryhodnějšími

Francie podle expertů rázem alespoň na čas získala místo u stolu pro nejdůvěryhodnější spojence, který další členy nepřibírá. Five Eyes sdružuje ještě z dob studené války výzvědné a zpravodajské služby pětice zemí - USA, Velké Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.

„Je to výjimečná věc a určitě může Francii velmi pomoci. Jde o velmi úzkou skupinu zemí, které spojuje jazykový původ i zájmy a především absolutní důvěra,“ konstatoval bezpečnostní expert Andor Šándor, který v minulosti řídil českou vojenskou rozvědku. „Bedlivě SIGINTem (elektronicky) sledují bojiště a v tomto případě mohou předávat Francii data pro vedení operací,“ dodal.

Je však podle něj otázkou, zda zesílené akce francouzského letectva zasadí takzvanému Islámskému státu dostatečně tvrdé rány. „Bagdádí a jeho parta nejsou hlupáci a určitě po teroristických útocích v Paříži očekávali nějaký odvetný úder,“ upozornil.

Tomu nasvědčují i poslední zprávy, že teroristé Islámského státu pod tlakem západních náletů opouští město Rakká, které bylo dosud jejich pevností v Sýrii a míří do iráckého Mosulu.

Všechny jen ne sebe

Anglofonní klub mezi sebou sdílí prakticky všechny zpravodajské informace s jedinou podmínkou, nepraktikovat výzvědné řemeslo mezi sebou navzájem. Zpravodajská komunita „Five Eeys“ často označuje za „vnitřní kruh nejbližších, kteří se nepotřebují špiclovat“.

Právě do této společností se už před lety snažilo marně dostat Německo i Francie, alternativou byla tehdy také podobná bilaterální zpravodajská aliance s USA.

Zvlášť Paříž v minulosti ne příliš úspěšně naléhala, aby členové Patera oči sdíleli své informace především v boji proti terorismu alespoň s ostatními členy NATO.

Nicméně díky tomuto unikátnímu úzkému spojení může být například britský premiér naprosto klidný, že jeho mobilní telefon nebyl odposloucháván americkou NSA jako ten německé kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: natoaktual.cz

Tagy článku