Proti islámistům v Ramádí zasahují bombardéry B-1

Proti islámistům v Ramádí zasahují bombardéry B-1
Autor fotografie: United States Air Force photo by Staff Sgt. Bennie J. Davis|Popisek: B-1 nad Atlantikem, ilustrační foto
25 / 12 / 2015, 14:00

"Snažíme se minimalizovat vedlejší škody," tvrdí mluvčí americké armády.

Americká armáda se rozhodla zapojit do bojů v Ramádí svoje bombardéry B-1. Ty mají podporovat leteckými útoky irácké bezpečnostní složky, uvedl mluvčí armády Steve Warren pro CNN. Zdroj: thehill.com

Podle USA je jejich výhodou dlouhá doba letu až 10 hodin bez tankování, nosnost až 34 tun munice a "mimořádná přesnost" bombardování. "B-1 byly vyvinuty pro svojí účinnou velmi efektivní přímou leteckou podporu," uvedl Warren.   

Americká armáda se snaží vyhnout zbytečným civilním obětem a tvrdí "Musíme najít správnou rovnováhu mezi dosažení vojenských účinků, a toho kolik vedlejších škod jsme ochotni akceptovat," řekl Warren. 

Pět koaličních náletů zasáhlo v blízkosti Ramádí dvě taktické jednotky ISIS; pět velitelských stanovišť a taktických vozidel. 

Rockwell B-1 Lancer  je americký nadzvukový strategický bombardér. Stroj byl vyvinut k provádění jaderných úderů v hloubi Sovětského svazu, ale po roce 2000 byl úspěšně používán též k plnění taktických úkolů. Byl nasazen v operacích Pouštní liška, Spojenecká síla, Trvalá svoboda a ve válce v Iráku. Spolu s letouny B-52 Stratofortress a B-2 Spirit dnes typ B-1B tvoří páteř bombardovacího letectva USA. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.