Proti islámskému státu bojovat nesmíte. To vzkazuje EU svým občanům?

Proti islámskému státu bojovat nesmíte. To vzkazuje EU svým občanům?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Kurdům pomáhají ve výcviku i čeští bývalí vojáci a policisté
21 / 01 / 2016, 16:30

KOMENTÁŘ / Pokud bojujete proti IS, můžete se dostat do problémů se zákony unijních států. To vzkazují i nizozemské orgány činné v trestním řízení. Po boku Kurdů bojují i čeští občané.

Před několika dny proběhla světovými médii informace, že policie zadržela bývalého 47letého nizozemského vojáka, který jako dobrovolník bojoval po boku kurdských milicí v Sýrii. Muž je podezřelý, že se podílel na vraždění bojovníků takzvaného islámského státu. Zprávu přinesla agentura Reuters s odkazem na nizozemskou prokuraturu. Zdroj: zpravy.idnes.czjpost.comtheguardian.combreitbart.com

Soudce ho nechal jít s podmínkou, že odevzdá pas a neopustí zemi. „Nizozemští bojovníci proti IS jsou souzeni podle nizozemského trestního práva. Pokud spáchají zločin, mohou být obviněni,“ uvádí prokuratura v prohlášení. „Zabíjení bojovníků IS může vést k trestnímu stíhání za vraždu,“ pokračuje.

Česká policie zadržela Turka z kurdských milicí bojujících proti IS. Hledal ho Interpol.

"Islámský stát musí být poražen, proti terorismu musíme bojovat." Tyto a mnoho dalších podobných prohlášení slyšíme od politických špiček celého světa. Jeden by si mohl myslet, že každý, kdo je ochoten vzít do ruky zbraň a postavit se tomuto vraždícímu monstru, bude podporován a jeho odvaha bude patřičně oceněna. Jaká je však realita?

Velké země světa bojují proti IS vzdušnými prostředky a případným nasazením speciálních sil. To ale nestačí, aby mohl být nepřítel poražen, nestačí pouze likvidovat špičky a muniční sklady, je potřeba vytlačit živou sílu teroristů s okupovaných území a zabezpečit na těchto územích pořádek a bezpečí.

Kurdská superbojovnice v ČR: Zbraně proti IS kupujeme na trzích

Během posledního roku se jasně ukázalo, že jediná síla, která je schopna efektivně porážet IS jsou kurdské jednotky. V současné době, kdy se největší boje vedou na území Sýrie, se jedná hlavně o bojovníky a bojovnice YPG a YPJ. Tyto jednotky nejsou podporovány žádnými americkými, ruskými, britskými nebo jinými pozemními jednotkami, ale pouze dobrovolníky z celého světa, kteří se nemohli již pouze nečinně dívat na vraždění civilistů a rozhodli se proti zlu i bojovat.

Výcvik kurdských bojovníků zajišťují i čeští občané

Když mají štěstí a přežijí, chtějí se vrátit domů, kde nikdo z nich jistě neočekává slavobránu, ale také nikoho z nich nenapadne, že bude zatčen a souzen za zabití teroristů. Je jasné, že každý, kdo odjede bojovat proti IS, se může dostat do situace, kdy bude muset zabít nebo bude sám zabit. To je zákon války. Islámský terorismus je nebezpečím pro celý svět, jeho cílem je změnit, zničit svět tak jak jej známe a nastolit dobu temna.

Jak chceme bojovat proti tomuto zvěrstvu, když lidi, kteří se nebojí zvednout hlavu, budeme zatýkat a trestat? 

Mluvčí prokuratury upozornil, že zatím není jasné, jestli muž bude obžalován, protože policie zatím celý případ teprve prošetřuje. Jedním z vodítek k zadržení byly příspěvky muže na jeho účtu na Facebooku, kde svými činy po boku kurdských milic (YPG) veřejně chlubil.

Tagy článku