Proti "policejní blokádě" na Albertově se ozvali studenti, učitelé i politici.

Proti &quote;policejní blokádě&quote; na Albertově se ozvali studenti, učitelé i politici.
Autor fotografie: Chmee2, ŠJů, pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic|Popisek: Pamětní deska na budove geologické sekce v Albertově, na miste, kde začala Sametová revoluce.
18 / 11 / 2015, 18:00

Reakce na zablokování vstupu studentům k pamětní desce na Albertově.

Praha 18. listopadu (ČTK) - Studenti i jejich učitelé letos v listopadu ztratili na Albertově svobodu, uvedl v prohlášení na webu děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš. Reagoval tak na skutečnost, že policie v úterý nepustila studenty k pamětní desce kvůli chystané akci Bloku proti islámu za účasti prezidenta Miloše Zemana.

Studenti si chtěli Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva tradičně připomenout u studentské pamětní desky. Krátce před polednem k ní ale nebyli vpuštěni, protože o několik hodin později měl na místo dorazit prezident. Policie byla ochotna do střeženého prostoru vpustit jen několik z nich, to ale studenti odmítli.

Podle děkana Přírodovědecké fakulty, která sídlí na Albertově, bylo se studenty zacházeno "jako s vetřelci". "Argument, že to bylo z bezpečnostních důvodů kvůli účasti pana prezidenta na akci pořádané jeho příznivci je neospravedlnitelný, protože pan prezident měl přijet na Albertov až za tři hodiny a celý dvacetimetrový prostor byl prošpikován policií a členy ochranky," uvedl.

Kriticky se k úterním událostem vyjádřili také studenti Přírodovědecké fakulty. Ani oni nesouhlasí s argumentem, že k pamětní desce nesměli kvůli bezpečnosti. "Šlo by možná pochopit, kdyby byl prostor zcela uzavřen po celou dobu návštěvy hostů vyžadujících speciální ochranu. Upozorňujeme však, že nedlouho poté, co bylo studentům zabráněno ve vstupu k památníku, se prostor otevřel pro skupinky příznivců pana prezidenta," uvedli.

S "policejní blokádou" pamětní desky připomínající studentské hnutí nesouhlasí ani členové Studentské rady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. "Ostře protestujeme proti snaze zneužít studentskou symboliku pro potřeby specifické politické reprezentace a neshledáváme ji jako legitimní důvod k záboru místa tohoto typu," uvedli. Apelovali také, aby si akademická obec nenechala vzít 17. listopad "politickými populisty pohybujícími se na hraně extremismu".

Hned v úterý postup policie kritizovala řada politiků i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. "Naplňuje mě to hořkostí. Je to špatně a to, k čemu dnes došlo, se nesmí opakovat," řekl Zima. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka studenti mohli přijít na Albertov jindy než v době, kdy se blížil prezidentův projev.

Prezident Zeman na závěr svého projevu na shromáždění Bloku proti islámu uvedl, že se s jeho účastníky za rok opět setká. Zda to bude znovu na Albertově, není jasné. Shromáždění se totiž oznamují nejdříve šest měsíců před jejich konáním, sdělil ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Foto: originally uploaded 24 March 2007 by Chmee2ŠJů as reupload of File:Albertov deska.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Tagy článku