Proti viru zika neexistuje účinný lék. Hrozí další pandemie jako u eboly?

Proti viru zika neexistuje účinný lék. Hrozí další pandemie jako u eboly?
28 / 01 / 2016, 08:30

Nakažené zatím hlásí asi dvě desítky států. Podle ministra zdravotnictví ČR prý nic nehrozí, ale komár, který ziku přenáší, žije v jižní Evropě, dokonce i v Nizozemsku a také na Slovensku.

Praha 27. ledna (ČTK) - První případ nákazy virem zika, který je spojován s poškozováním mozků novorozenců, dnes ohlásilo Dánsko. První nemocné mají rovněž Británie, Spojené státy a Kostarika. Všichni pacienti, včetně evropských, se nakazili v Latinské Americe. Zdravotnické úřady podle agentury Reuters očekávají, že počet případů nákazy virem zika v Evropě vzhledem k intenzitě mezinárodního cestovního ruchu poroste.

Američtí vědci vyzvali Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby se poučila z eboly a přijala včas opatření kvůli šíření viru zika. Podle expertů jinak hrozí vypuknutí pandemie. V odborném časopise Journal of American Medical Association varovali, že vakcína může být připravena k testování už za dva roky, veřejnost by se jí ale mohla dočkat až za celou dekádu.

V Česku podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) tato nákaza nehrozí, virus totiž přenáší komár, který v Česku nežije. Těhotným ženám Němeček doporučil, aby do Latinské Ameriky nyní nejezdily.

Specialista na tropické nemoci František Stejskal připomněl, že komár, který ziku přenáší, žije také v jižní Evropě - oblíbené destinaci turistů ze střední Evropy. Objevuje se rovněž v Nizozemsku a také v sousedním Slovensku. „Byl nález i na Moravě, ale tam se předpokládá, že nejde o kolonie, ale že to byl komár dovezený nějakým transportním kamionem,“ podotkl lékař s tím, že situace by se mohla zhoršit v létě. Zdroj: ceskatelevize.cz

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že virus se nejspíš rozšíří do všech zemí amerického kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, kde se konkrétní druh komára, který přenášejí virus, nevyskytuje. Americký prezident Barack Obama vyzval k rychlému vyvinutí léku a vakcíny.

Zdravotnické úřady ve druhém největším dánském městě Aarhusu uvedly, že pacientovi, u něhož byl virus zjištěn, se daří dobře a brzy se uzdraví. Nejméně tři případy nákazy oznámily Spojené státy, o víkendu ohlásila tři případy nákazy Británie.

První případ nákazy v úterý potvrdila také Kostarika. Pětadvacetiletý muž se prý nenakazil přímo v zemi: nakažený komár ho pravděpodobně bodl při nedávné návštěvě Kolumbie.

Zdravotnické úřady v Německu, Švédsku a Finsku dnes informovaly, že virus zika se v jejich zemích vyskytl už v minulosti, vždy šlo ale o osoby, které se vrátily z tropických zemí.

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní. Virus ale pravděpodobně způsobuje rovněž to, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, nejméně pět z nich zemřelo. Silně postižená je také Kolumbie.

České ministerstvo zahraničí varovalo před výskytem viru zika v Brazílii a Kolumbii již v polovině prosince. S ohledem na aktuální informace dnes upozornění rozšířilo na celý region. "Pro celý region Latinské Ameriky doporučujeme všem českým občanům, aby dbali na ochranu před bodnutím hmyzu, zejména se to týká těhotných žen," řekla ČTK Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce. Upozornění se podle ní nově vztahuje například na Venezuelu, Haiti nebo Barbados.

Asijský Singapur, který se tento měsíc potýká s nárůstem případů horečky dengue, oznámil, že zavede bezpečnostní opatření i proti viru zika. Mimo jiné nechá vyvěsit plakáty na letišti upozorňující cestovatele z postižených oblastí, aby úřadům ohlásili, pokud dostanou horečku. Lidé, u nichž se nákaza virem zika prokáže, budou hospitalizováni.

Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum však bude trvat několik let. Zatím totiž nejsou jasné všechny způsoby, kterými se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka. "Nicméně je pravda, že virus je v krvi a přenáší se krví přes komára. Je doporučeno na tuto cestu přenosu myslet," řekl Němeček.

Už o víkendu varovaly Kolumbie, Ekvádor, Salvador a Jamajka ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění. Později se přidaly i další středoamerické a jihoamerické země.

Tagy článku