Korsický prefekt zakázal shromažďování v Ajacciu. Protesty nepolevují.

Korsický prefekt zakázal shromažďování v Ajacciu. Protesty nepolevují.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Policejní zátarasy na Korsice
28 / 12 / 2015, 07:00

Korsický prefekt Christophe Mirmand kvůli pokračujícím demonstracím nařídil od neděle 27. prosince až do 4. ledna zákaz shromažďování v blízkosti sídliště v Ajacciu, které obývá především arabská komunita.

Na Korsice pokračují protesty proti arabské komunitě. Politici se snaží situaci uklidnit

Zákaz přišel den poté, co stovky lidí demonstrovaly už druhý den za sebou v dělnických čtvrtích Ajaccia a vykřikovaly hesla "Tohle je náš domov!" a "Arabové vypadněte". Dva muže ve věku kolem dvaceti let už policie zatkla. V neděli Korsičané opět protestovali v ulicích Ajaccia, ale mimo oblast, kde je zakázano shromažďování. Dav asi 300 lidí se zastavil až těsně před policejními zátarasy.  

Mezitím jeden z hasičů uvedl, že požár na Štědrý den v místní arabské čtvrti byl úmyslně založený a žháři chtěli "vlákat hasiče do pasti s cílem je napadnout". Podle něj zaútočilo "asi dvacet lidí vyzbrojených železnými tyčemi a baseballovými pálkami" a dva hasiči byli vážně zraněni úlomky roztříštěného skla, lehčí zranění utrpěl i policista během zásahu, který trval až do ranních hodin.

Na Korsice zaútočil dav lidí na muslimskou modlitebnu

Regionální volby na Korsice vyhrála v polovině prosince protiimigrační krajní pravice, spolu s korsickou nacionalistickou stranou.  

Zástupci strany Zelených na Korsice vydali mezitím prohlášení ve kterém odsoudili "násilné trestné činy proti hasičům i proti muslimské modlitebně," a apelovali, že "náš ostrov musí zůstat místem klidu. Odmítáme princip reciprocity "oko za oko, zub za zub". Podle nich nejsou trestní výpravy řešením a povedou jen k dalšímu růstu agrese. 

Zdroj: france3-regions.francetvinfo.fr

Dva lidé byli také zadrženi během vzpoury na francouzském ostrově ve Středozemním moři, který viděl výtržníci pustošit muslimskou modlitební sál a zapálil knih včetně výtisků koránu.
   
Korsiky správce Christophe Mirmand oznámila zákaz na všechny protesty a shromáždění nejméně do 4.ledna v chudých Jardins de l'Empereur sídlišti, epicentrum násilí.
   
Zákaz přišel poté, co stovky lidí, kteří pochodovali na druhý den v řadě v sobotu přes několik dělnických čtvrtí Ajaccio křičet slogany, jako "Tohle je náš domov!" a "Arabové vypadni". Dva muži ve věku ve věku 20 konaly ve vazbě jako součást sondy do nepokojů.
   
Defying zákaz, asi 300 lidí hromadil v neděli u vchodu do usedlosti v standoff s policií, řekl AFP novinář.
   
Neklid následoval štědrovečerní střet, ve kterém byly dva hasiči a policejní důstojník zraněného na panství, domov pro některé 1.700 lidí, polovina z nich non-francouzského původu.
   
Regionální úředník Francois Lalanne řekl požár byl úmyslně zapálil v sousedství v lest, jejímž cílem je "útočit" záchranné služby.
   
Hasič řekl francouzské televizi, že "asi 20 lidí vyzbrojených železnými tyčemi (a), baseballové pálky", pokusil se napadnout, ale nebyli schopni rozbít okny svého vozu.
   
Další den, 600 lidí se shromáždili před policejním ředitelství v Ajaccio v přehlídce podpory pro policii a hasiče. Ale někteří 300 vytrhl hlavu sídlišti.
   
Křik xenofobní hesla, skupina rozbil muslimskou modlitebnu, částečně pálení knih, včetně kopií Koránu, řekl Lalanne.
   
Francouzský premiér Manuel Valls napsal na Twitteru, že vloupání bylo "nepřijatelné znesvěcení", a zároveň odsoudila "nesnesitelnou útok" na hasiče.
   
"Toto chování se musí zastavit. Bolí to Korsiky image," řekl Mirmand, popisuje jako "šokující a nepřijatelné", poznámek, které by mohly vést k trestnímu stíhání pro řeč nenávisti.
   
Neklid přišel jako Francie zůstane nervózní v návaznosti na 13. listopadu džihádistických útoků v Paříži, která opustila 130 mrtvých.
   
Regionální volby v polovině prosince podal významné zisky do Francie je anti-imigrace krajní pravice, s Korsiky nacionalistická strana vítězný výkon pro poprvé.
   
Populace francouzské svěží Středomoří "Isle de Beaute" (Island of Beauty) zvýší o desetkrát během vrcholu turistické sezón

Tagy článku