Protibabišovské ,,válečné tažení" znamená politickou sebevraždu

Protibabišovské ,,válečné tažení&quote; znamená politickou sebevraždu
Popisek: Andrej Babiš
13 / 10 / 2017, 08:00

Zhruba za týden půjdeme k volbám, a zatím to vypadá, že tradiční politické strany favoritovi voleb Andreji Babišovi umetají pěkně cestičku do vlády.

Nic nepochopily a nic se nenaučily, chtělo by se říct. Tradiční politické strany pomalu a jistě vyklízejí pole favoritovi nadcházejících sněmovních voleb Andrej Babišovi a jeho hnutí. Zejména česká pravice do Babiše permanentně ,,šije" místo toho, aby voličům předkládala svůj pozitivní program, který reaguje na nejnovější výzvy naší doby.

Tato dlouhotrvající antikampaň je jedině voda na mlýn hnutí ANO a ve svých důsledcích pro českou pravici (a nejen ji) hluboce kontraproduktivní. Babišovy kauzy totiž s voličskými preferencemi hnutí ANO takřka vůbec nehnuly (stabilní podpora necelých 30%), přičemž hnutí má stále největší volební potenciál, který se může vyšplhat až ke 30% hlasů.

Důvod je jednoduchý. Kauzy předsedy ANO voliče prostě nezajímají, vnímají Babiše jako úspěšného ministra financí, který měl relevantní výsledky ve vládě, než ho z ní ten méně úspěšný (Bohuslav Sobotka) ,,vykopl". Tak vnímá hnutí ANO a Babiše volič, který zatím stále považuje ANO jako symbol změny vůči tradičním politickým stranám, které se za dlouhou dobu pobytu ve vládě či parlamentu v očích veřejnosti do značné míry zkompromitovaly.

To, že tyto strany sázejí na antibabišovskou kartu, je velká politická chyba, která se může zejména TOP 09, jež bojuje o ,,parlamentní přežití, za týden vymstít. Politické strany se musí soustředit na své programy, popularizovat široké veřejnosti své priority a Babiše nechat Babišem. Stejnou analogii jsme mohli v roce 2013 vidět u prezidentské volby, kdy se naši přední ,,hlasatelé pravdy" i většina celostátních deníků a jejich webových mutací veřejně postavily za Karla Schwarzenberga proti Miloši Zemanovi.  I to hrálo poměrně velkou roli pro nerozhodnuté voliče, který má tendenci volit toho, koho považuje v daný moment za ,,slabšího".

Pokud se politické strany nechají strhnout slepou nenávistí vůči Babišovi, čeká je postupný pád do politického suterénu.

Tagy článku