Protiimigrační hnutí podle BIS oslabilo,prostor ovládli populisté

Protiimigrační hnutí podle BIS oslabilo,prostor ovládli populisté
24 / 10 / 2017, 19:30

Protiimigrační a protimuslimská hnutí loni v Česku ztrácela svůj mobilizační potenciál a štěpila se, prostor ovládli populisté. Ve výroční zprávě to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tajná služba loni nezaznamenala žádnou činnost extremistů, která by představovala ohrožení demokratických základů ČR. Značná část aktivit se odehrávala na internetu. Pravicová extremistická scéna byla oslabená, antiautoritářské skupiny byly nadále fragmentované.

Působení protiimigračního hnutí přispělo k radikalizaci názorů u části veřejnosti, odpůrců i zastánců imigrace. Fyzické útoky nebo zapalování uprchlických zařízení ale nebyly zaznamenány. Racionální společenská diskuse a reálný stav migrace v roce 2016 podle BIS přispěly ke zklidnění situace, ubylo protiimigračních shromáždění i jejich účastníků. Protiimigrační uskupení tak zůstala roztříštěná. "Populistické subjekty, které opanovaly daný prostor, odmítaly spojenectví s pravicovými extremisty i s ohledem na vlastní diskreditaci. Nakonec tak všechny protiimigrační strany s výjimkou jediné u (říjnových krajských a senátních) voleb zcela propadly," uvedla kontrarozvědka.

S migrační krizí souviselo pokračující formování paramilitárních a domobraneckých skupin, násilně se ale neprojevovaly. "Většina z nich zaujímala výrazně proruské postoje, které primárně pramenily z jejich protizápadní orientace," napsala BIS. Tyto skupiny oslabovaly zároveň s tématem migrace a snížil se zájem běžných obyvatel o zapojení do jejich aktivit.

U pravicových extremistů ustoupila do pozadí dříve tradiční protiromská rétorika, postupně "vyčpělo" také téma migrace a přelilo se do nesouhlasu s Evropskou unií a její politikou a protestů proti politické reprezentaci. V souvislosti s protimuslimskými a protiimigračními aktivitami nespáchali pravicoví extremisté žádné závažné fyzické útoky, pražské Autonomní sociální centrum Klinika se stalo terčem jejich únorového útoku spíše jako symbol levicových aktivit, uvedla BIS.

Centrum Klinika bylo stmelujícím prvkem pro velkou část krajně levicové scény, podle tajné služby se v něm scházeli také anarchisté a stoupenci militantních směrů. "Bezpečnostní riziko představoval především boj antiautoritářů proti odpůrcům migrace," napsala BIS. Narušovali protiimigrační demonstrace pravicových extremistů i populistů a militantnější stoupenci se snažili fyzicky napadat své oponenty. Podle kontrarozvědky se změnil způsob přímých akcí militantních anarchistů. Loni se přihlásili pouze k jednomu žhářskému útoku, využívali ale anonymní hrozby uložením bomb.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace