Protiislámské nálady mohou vygenerovat teroristický útok. Na strachu lidí parazitují populisté.

Protiislámské nálady mohou vygenerovat teroristický útok. Na strachu lidí parazitují populisté.
Popisek: Ilustrační foto
17 / 11 / 2015, 11:45

Citujeme tři názory na současné dění ve společnosti.

Premiér Bohuslav Sobotka dnes, na pietním shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistů, řekl: "S nebývale velkou migrační vlnou k nám do Evropy přichází stín války, jakou si naprostá většina naší společnosti pamatuje už jen z vyprávění. S migrační vlnou ale přichází také strach řady našich občanů, na němž parazitují populisté a všichni ti, kdo politicky žijí ze šíření nesnášenlivosti a nenávisti. Jako stoupenci demokracie nesmíme tyto každodenní obavy lidí bagatelizovat. Musíme je vnímat a odpovídat na ně reálným a pragmatickým řešením současné krize."

"K demokracii patří také svoboda slova, tolerance k názorům druhých a také respektování svobod a lidských práv. Takže není možné zneužívat svobodu slova k tomu, aby se šířila nenávist, aby se šířila xenofobie, aby se šířily názory, které vedou k potlačování svobod a práv někoho jiného,"

Kateřina Gamal Richterová (absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka, která spolupracuje na projektu "Muslimové očima českých školáků") uvedla na webu hatefree.cz (citujeme):

"Svět se v sobotu 14. listopadu probudil do obrovské tragédie, která otřásla námi všemi bez rozdílu. Za muslimy mohu říci, že kdykoli se dozvíme o podobném neštěstí, říkáme si: „Pane Bože, ať za tím nejsou muslimové.“ Naše přání se nám tentokrát nesplnilo a podle všeho za pařížskými útoky stojí takzvaný Islámský stát. Osobně bych se však vyhnula formulacím, že „to nemá nic společného s islámem“. Nelze přehlížet skutečnost, že útočníci se hlásí k organizaci, která si říká Islámský stát, vykříkují Alláhu Akbar (Bůh je největší), své činy zdůvodňují s použitím islámské rétoriky a považují se za muslimy. Islám zde tedy jasně figuruje. Je však nutné neustále opakovat, že přes to všechno je v rukách teroristů nejen z takzvaného Islámského státu islámské náboženství zcela zcestně vykládáno a ostudým způsobem zneužíváno....Život muslima na Blízkém východě nemá vyšší či nižší cenu než život francouzského křesťana, žida nebo ateisty. Všichni jsme lidé."

Andor Šándor, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby,  v rozhovoru pro Právo varuje před protiislámskou hysterií (zdroj: novinky.cz):

"Protiislámské nálady nám můžou vygenerovat teroristický útok, od některých z muslimů na našem území, kteří tady dlouhá léta žijí a problémy s nimi nejsou. Lidé by měli být opatrní při ventilování svých protiislámských nálad. K islámu se vyjadřuje spousta lidí a moc o tom nevědí. Některé ty výroky jsou opravdu škodlivé. Říkat, že každý muslim by se měl zbavit Koránu, je nejenom výrok absolutně hloupý, ale i nebezpečný."

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace