Protiletadlové systémy nejsou schopné F-35 zachytit

Protiletadlové systémy nejsou schopné F-35 zachytit
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Ilustrační foto F-35
04 / 08 / 2016, 11:45

F-35 Lightning II je tak nenápadný, že se piloti potýkají s neobvyklými výzvami během jejich účasti na cvičení, řekl velitel letky F-35 novinářům.

Při nedávného cvičení v Mountain Home Air Force Base v Idaho, chtěly letky F-35 praktikovat obranu před hrozbami protiletadlové obrany. Byl tu ale jeden problém - nikdo na zemi nebyl schopen sledovat letadlo páté generace F-35.

"Jestliže nás neviděli, nemohli nás zaměřit," uvedl pplk George Watkins, velitel 34. stíhací perutě z Hill Air Force Base v Utahu.

Posádky F-35 musely zapnout transpondéry, které se používají pro FAA identifikaci, takže simulované zbraně protiletadlové obrany mohly sledovat letadla, řekl Watkins.

"V podstatě jsme jim řekli, kde jsme byli a řekli " Hele, snažte se na nás střílet," řekl a dodal, "že bez transpondérů by s největší pravděpodobností neutrpěli jedinou ztrátu díky SAM, během tohoto cvičení. "

Podle Watkinse je nasazení F-35 vůči lidem, kteří simulují protivníka velmi nefér a samotní piloti F-35 jsou ohromeni tím, co si mohou dovolit proti cílům na zemi i ve vzduchu. Se čtyřmi F-35 je Watkins prý schopen pokrýt obrovský prostor díky senzorům a posádky v F-15 či F-16, které simulují protivníky absolutně netuší, kde F-35 je...

"To je dost děsivý pocit, když jdete trénovat a víte, že vaši piloti jsou v nespravedlivém souboji," uzavřel Watkins.

Což bude asi pocit mnoha pilotů starší generace 4++, které F-35 potkají na obloze...

K této dobré zprávě o schopnostech F-35 se přidala i informace, že US Air Force deklarovalo u F-35A dosažení tzv. počátečních operačních schopností IOC (Initial Operational Capability), tedy schopností, které tomuto stroji umožní nasazení do bojových operací.

První operačně nasaditelnou letkou s F-35A je právě 34. stíhací peruť ze základny Hill Air Force Base v Utahu. 

Zdroj: Defense News

 

 

Tagy článku